İstifa Eden Memurlar Dışarıdan Emekli Olabilir mi?

21.09.2021
93
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
İstifa Eden Memurlar Dışarıdan Emekli Olabilir mi?
oy

İstifa Eden Memurlar Dışarıdan Emekli Olabilir mi? Çalışma hayatına adım atan kişilerin önceliği SGK tarafından emekli olmaktadır. Fakat zamanla meydana gelen kişisel sorunlar nedeni ile istifa etmek durumunda gelinebilir. Peki, bu durumda istifa eden memurlar nasıl emekli olur?

İstifa Eden Memurlar Dışarıdan Emekli Olur mu?

İstifa eden memurlar dışarıdan emekli olabilir mi? gibi benzeri pek çok soru memurları ilgilendiriyor. Çalışma hayatına ilk başlayan bir memur SGK tarafından emekli olmayı hayal eder. Ancak her şey istendiği gibi yolunda gitmediğinde kişisel sorunlar istifa etmeye sebep olabilir. Bazı durumlar nedeni ile kişi işini bırakmak durumunda kalabiliyor. Bu durumda istifa olarak nitelendirilmektedir. SGK kapsamında görevden ayrılmak zorunda kalan kişiler için düzenlemeler de bulunuyor. 2004 yılından bu yana 5434’e tabi memurlar için bir uygulama başlatıldı.

İstifa Eden Memur ve Emeklilik

Memurlar için uygulanan bu sistem sayesinde çalışmadan emekli olabiliyor. 5434 sayılı kanuna tabi olan memurlar isteğe bağlı bir şekilde emeklilik hizmet süresini tamamlayarak memurluk statüsüne devam edebilir.

  • 5434 sayılı kanuna göre; Memur olarak en az 10 yıl çalışmış olunması şarttır. Ücretsiz izinli süreler, borçlanma yapılan süreler ve 10 yıl hesabında yıpranma payı gibi süreler esas alınıyor.
  • En az 10 yıl hizmet süresi olan ve memurluktan ayrıldıktan sonra 6 ay içerisinde SGK’ya müracaat ederek bu sistemden yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda 6 ay geçtikten sonra müracaatınız kabul edilmiyor.
  • Memurluk statüsünden ayrılmak istifa ve müstafi şeklinde olmak zorundadır.
  • SGK’nın belirlediği primler kuruma düzenli olarak ödenir ise kişi emekli olabiliyor.

Emekli Olmak İsteyen Memurlar

En az 10 yıl çalışma süresi dolan memurlar kalan zamanını isteğe bağlı olarak yaş şartı ile emekli olabilir. 2008 yılında yapılan reform ile emekli olmak isteyen memurlar için düzenlemeler yapıldı. 10 yıl boyunca çalışan memurlar istifa ederek başka bir işte çalışmadan kalan süreyi sigorta ile doldurabilir. 4C’li memurlar 10 yılı tamamlayıp isteğe bağlı sigorta yaptırdıkları süreyi tamamladıktan sonra Emekli Sandığı emeklisi olabilir. İstifa Eden Memurlar Dışarıdan Emekli Olur mu? Fakat çalışmadan emekli olmam için en az 10 yıllık memuriyet gerekmektedir. İstifa ettikten sonraki 6 ay içerisinde SGK’ya başvurması şarttır.