Bayılma Nedenleri

23.04.2019
68
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Bayılma Nedenleri

Bayılma Nedenleri Tıp dilinde ”senkop” olarak adlandırılan bayılma birçok sebepten dolayı meydana gelebilir. Bayılma nedenlerini incelerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ise kişinin kalıtsal bir hastalığı olup olmadığıdır.

BAYILMA NEDENLERİNDE EN SIK GÖZLENEN DURUMLAR NELERDİR?

İnsan metabolizmasında dengeyi sağlayan en önemli öncüllerden biri sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Günlük ihtiyacını karşılayamayan bir bünye birçok açıdan işleyişinde sıkıntılara düşmeye başlayacaktır. Bayılma nedenlerinde başı çeken en önemli etkenlerden biri yetersiz ve sağlıksız beslenmedir.

Aileden gelen kalıtsal hastalıklar bayılma nedenleri içerisinde yine önemli bir yeri kaplar. Bayılma Nedenleri Bu hastalıklar içerisinde en sık görülen hastalıklar ise kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalarında bayılma nedenleri genellikle tansiyon ve ritim bozuklukları sebebiyle olur. Bu durum özellikle ”sinüs bradikardi” hastalarında gözlemlenebilir. Bu tip hastalar anı nabız düşüşü yaşayarak günün herhangi bir saatinde bayılabilirler. Kalp hastalığı haricinde birçok hastalık bayılma nedenlerini bünyesinde barındırır.

Gebelik de bayılma nedenleri arasında yer alan bir olgudur. Hamile bayanlar özellikle ilk trimesterde (ilk 3 aylık gebelik dönemi) bayılma durumu yaşayabilmektedirler. Bu tip durumlarda, anne ve bebeğin sağlığını daha da fazla korumak için mutlaka uzman hekim ile sürecin devamını sağlamak gerekmektedir.

Bayılma Nedenleri

BAYILMA NEDENLERİ İNCELENİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Bayılma nedenleri incelenirken öncelikle bireyin tansiyon ve kan değerlerine bakılmalıdır. Metabolik sebeplerden dolayı gerçekleşen bayılmalarda sıklıkla kan şekeri düşüşü gözlemlenmektedir. Diyabet kadar olmasa da anemi yani demir eksikliği de bayılma nedenleri arasında yer alır.

Bayılmanın gerçekleştiği saat, o gün tüketilen besinler ve varsa kullanılan ilaçlar, önceden geçirilmiş hastalıklar, kalıtsal bir rahatsızlık olup olmadığı, sağlık ekiplerine doğru ve eksiksiz bildirilirse teşhis ve tedavi konusunda oldukça kolaylık sağlayacaktır. Bayılma Nedenleri Bu sebepten dolayı çevremizde bu tip rahatsızlıklar yaşayan kişiler konusunda daha hassas olmalı ve bayılma nedenlerinin netleşmesi için acilen uzman bir hekimle görüşülmelidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.