Aile Planlaması

23.04.2019
20
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Aile Planlaması

SAĞLIKLI TOPLUMLA

Sağlıklı ve verimli toplumların oluşmasındaki en önemli yöntemlerden biri de aile planlamasıdır. Aile planlaması her coğrafyada uygulanması gereken ve halklara eğitimi verilmesi gereken konulardan ve ye yöntemlerden oluşur. Peki, aile planlaması nedir ve nasıl uygulanır? Çiftlerin bilinçli olarak bakabilecekleri ve kaliteli bir şekilde yetiştirebilecekleri çocukları arzu ettikleri zamanda ve sağlıklı aralıklarla dünyaya getirmeleridir. Aile planlaması devlet uygulamalarında büyük önem taşımaktadır. Nüfus yapısının oluşmasında da önemlidir.

Aile Planlaması

            Aile planlaması nasıl yapılır?

Uzun süredir uygulanan yöntemler doğrultusunda en önemli amaç çiftlerin doğru zamanlarda ekonomik güçlerini tehlikeye sokmayacak sayıda çocuğa sahip olmaktır. Hamile kalmak ve çocuk dünyaya getirmek için en uygun zamanlar çiftler tarafından bilinmelidir. Doğacak olan çocuklar arasında makul aralıklar vermek hem çiftler için hemde çocukların sağlıklı yetişmeleri için önemlidir. Anne sağlığı bu konuda en önemli taraflardan biridir. Bebeklerin arasındaki yaş en az 2 yıl olmalıdır.

 Amaçlar nedir?

Toplumların nüfus yapılarıyla ilgili insanları bilinçlendirmek çok önemlidir. Beklenmedik gebeliklerin önüne geçmek, bu gebeliklerin nasıl önleneceğini(doğum kontrol hapları vb.) anlatmak sağlıklı bireylerin yetişmesi için önemlidir. Aşırı doğurganlığın önüne geçmek bir başka amaçtır. Annelerin beşinci çocuğundan sonra sağlıklarının tehlikeye girdiği kanıtlanmıştır. Doğum yaşını ayarlamak aile planlamasının amaçlarından biridir. 18 yaşından önceki bireylerin hamile kalması tehlikelidir ve 35 yaş sonrası bireyler için de bu geçerlidir.

Sağlıklı bireyleri topluma kazandırmak her açıdan önemlidir, bunun içinde ebeveynler gelişim çağında ilgilenebilecekleri, iletişim kurabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmalıdır. Eğitim, sağlık gibi alanlarda çocuklar iyi yetiştirilmelidir. Etkili ve doğru bir şekilde aile planlaması yapılan toplumlarda nüfus dengeli ve planlı artış gösterir. Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri de bilinçli toplumlarla doğru orantılıdır. Aile Planlaması Dünya çapındaki en gelişmiş ülkelere bakıldığında üst sıradakilerin aile planlamasını iyi yapmış ülkeler olduğu görülmektedir.