Aletleri Yazılım İle Kontrol Etmek

15.05.2019
77
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Aletleri Yazılım İle Kontrol Etmek
oy

Aletleri Yazılım İle Kontrol Etmek Günümüzdeki teknolojik gelişmelere bakıldığında, insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik çok önemli adımlar atıldığına şahit olmaktayız. 20. yüzyılda bilim alanında gelişmeleri daha çok devlet endeksli alanda ve amaçta ilerlerken, 21. yüzyılın başından itibaren bu gelişmeler daha çok bireysel amaçlar etrafında şekillenmeye başladı. Bu gelişmelere en güzel ve en bilindik örnek olarak bilgisayarları gösterebiliriz.

Aletleri Yazılım İle Kontrol Etmek

Donanımsal olarak çok büyük değişiklikler yaşayan bilgisayarlar benzer değişiklikleri yazılım alanında da yaşadılar. Yazılım alanı bu bilgisayarlara kabiliyet kazandırdı diyebiliriz. Önceden çok kısıtlı işlemler yapabilen bilgisayarlar günümüzde saniyeler içinde çok hızlı işlemler yapabilmekte. Yani bu sonuç gösteriyor ki yazılım aletlere kabiliyet kazandırmakta ve insanlara bu aletlerin kontrolünü ellerinde bulundurmasını sağlamakta.

  1. Pozitif Etki

Günümüz mühendislerince bir alet tasarlanırken yazılım olarak üstün fonksiyonlara sahip olmasını sağlamaya yönelik tasarlanıyor. Burada aletlerin içerisindeki yazılım sayesinde kontrol insanların ya da o alete sahip olan kişilerin elinde olmakta. Mesela akıllı evleri düşünelim. Ev içerisindeki tüm sistem bir yazılım sayesinde kontrol edilmektedir. Yazılım evde bulunan tüm cihazlar ve aletler arasında bir entegrasyon sağlamakta.

Cep telefonunuzdan vereceğiniz bir komutla evdeki pencerelerin açılması, kapıların kilitlenmesi ve muslukların açılıp kapanması tüm bunlar yazılım sayesinde aletleri kontrol edebilmekten geçer. Ve tüm bunları kodlarla oluşturulan bir sistem yapar. İnsansız hava aracını başka bir örnek olarak ele alabiliriz. Evet, artık hepimizin aşina olduğu insansız hava aracı bir alettir ve bu alet bir yazılım yüklenerek belli komutları yerine getirir. Yazılımın etkisine güzel bir örnektir.

  1. Negatif Etki

Tabi buraya kadar yazılım sayesinde aletler üzerinde sağladığımız hakimiyet ve bunun getirmiş olduğu kolaylıkları ele aldık diyebiliriz. Ancak gelişen dünya da suç işleme türleri de bu gelişmelere paralel olarak değişmekte. Yazılımın insanlara aletler üzerinde nasıl bir fırsat ve imkan verdiğinin bilincinde olan bir kötü niyetli yazılımcı bu imkanı kullanarak çok daha büyük suç işleyebilir. Aletleri Yazılım İle Kontrol Etmek Burada önemli olan noktalardan bir tanesi de aletler üzerinde yazılımla hakimiyet sağlarken bunun insanlığın faydasına yönelik olmasını sağlamaktır. Aksi takdirde günümüzde bu gelişmeleri yakalayan insanlık kendi kendini yok edebilir.