Zeytinyağlı Enginar Dolma Malzemeleri ve Tarifi

06.04.2022
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Zeytinyağlı Enginar Dolma Malzemeleri ve Tarifi

Zeytinyağlı Enginar Dolma Nasıl Yapılır

Zeytinyağlı Enginar Dolma Malzemeleri ve Tarifi Sağlık ve lezzet deposu olan Enginarın pek çok faydaları olduğunu bilmeyenimiz yok gibidir. Yaz mevsiminin en hafif yemeklerinden olan Enginarın pek çok değişik tarifi bulunmaktadır. Yaz sıcaklarında mideleri hafifleten ve karaciğer dostu olarak bilinen Enginar garnitürlerle pişirildiği gibi taze sebze ve baharatlarla yapılan çeşitleri de bulunmaktadır. Bu çeşitlerden zeytinyağlı enginar dolması sofraların gözde lezzetlerinden biri olarak biliniyor.

Kullanılacak Malzemeler:

  • 8 adet içi temizlenmiş Enginar
  • 750 gram iç bakla (Taze)
  • 2 su bardağı zeytinyağı
  • 1 demet dereotu
  • 2 adet orta büyüklükte kuru soğan
  • 1,5 çay bardağı pirinç
  • 1,5 çorba kaşığı ölçüde un
  • 3 çay kaşığı ölçüde toz şeker
  • 2-3 limon

Zeytinyağlı Enginar Dolması Yapılışı:

Öncelikle geniş bir tencere içine göz kararı su koyarak içine 1,5 çorba kaşığı ölçüde un koyun. Ardından bir limonu sıkarak suyunu ilave edin. Enginarların alt kısımlarını ve kenarlarını bir bıçakla temizleyin. Bir kabın içine limonlu su hazırlayın. Orta kısımlarına hazırlanan unlu ve limonlu suyu kararmaması için gezdirerek suyun içinde bekletin.   Diğer bir tencere içine ½ bardak zeytinyağını ilave edin. 2 adet orta büyüklükte kuru soğanı ince ince doğrayın ve zeytinyağının içine atın. Soğanları ateşte zeytinyağında sararmış duruma gelene kadar kavurun. Bu işlem tamamlandıktan sonra 750 gram. Taze iç baklayı ilave edin. 1,5 çay bardağı ölçüsündeki pirinci yıkadıktan sonra baklaların içine koyun. Karıştırarak yaklaşık 5 dakika süreyle kavurun. Kavrulan karışımın içine 1-1,5 çay bardağı ölçüsünde suyu ilave edin. Suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirin.

Tencereyi ateşten alın. 1 demet dereotunu iyice yıkayın ve çok ince şekilde kıyın. Zeytinyağlı Enginar Dolma Malzemeleri ve Tarifi Kıyılan dereotunu baklaların üzerine ilave edin. Zeytinyağlı Enginar Dolma Nasıl Yapılır Limonlu suda bekletilen Enginarları tek tek alarak oyulmuş çanak kısımlarının içine hazırlanan içi doldurun. Enginarları geniş ve yayvan bir tencere içine alın. Enginarların üzerine 1,5 bardak zeytinyağı, limon suyu, 3 çay kaşığı ölçüsünde toz şeker ve 2,5 su bardağı suyu ilave edin. Tencereyi ateşe almak suretiyle önce 15-20 dakika kuvvetli ateşte, daha sonra kısık ateşe alarak pişirin. Enginarlar suyu çok çabuk çekiyorsa unlu ve limonlu sudan belirli aralıklarda tam pişene kadar ilave edin. Pişme süresi sonunda enginarları ateşten alarak bir servis tabağına dizerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.