Tarımsal Ürünlerin Sanayilerde İşlenmesi

17.08.2019
17
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tarımsal Ürünlerin Sanayilerde İşlenmesi
oy

Tarımsal Ürünlerin Sanayilerde İşlenmesi Türkiye her ne kadar çeşitli tarımsal ürünlerin yetiştirilmesinde mükemmel şartlara sahip olsa da bu imkanı yeterince kullanamamaktadır. Buğdaydan ejder meyvesine kadar çeşitli ürünlerin yetiştirildiği Türkiye, bunları kendi sanayiinde yeterince değerlendirememektedir. Bu konuda sanayi hedefleri doğrultusunda maksimum kazanç elde edilecek metotlar geliştirilmelidir.

Tarımsal Ürünlerin Sanayilerde İşlenmesi

Bir ülkede hangi ürün yetişiyor sorusundan ziyade o üründen ne kadar kar elde ediyor sorusu daha mantıklıdır. Örnek vermek gerekirse bir ülkenin sahilindeki kumların o ülkenin sanayiine ve ekonomisine kayda değer bir katkısı yoktur. Fakat o kumu işleyip elektronik ürüne çevirebilen ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlamaktadır. Cep telefonlarında kullanılan malzemelerin ham maddesi kumdur. Tarım ürünlerinin işlenmesine gelince mesela kakao yetiştiren ülkelerle o ürünü gıdadan kozmetiğe kadar her alanda kullanabilen ülkeler kıyaslandığında elde edilen gelir devasadır.

Durum Tespiti

Türkiye tarım ile elde ettiği geliri daha da artıracak yöntemler geliştirmelidir. Dünya fındık ihtiyacının yüzde 70’ini Türkiye tek başına karşılamaktadır. Fakat Türkiye fındığı yeterince sanayide işleyememektedir. Sadece kendi iç piyasasına hitap etmektedir. Dünyada bilinmiş ya da ünlenmiş bir fındık markası da bulunmamaktadır. Daha da kötüsü kendi topraklarından giden fındık geri geldiğinde yabancı sanayilerde işlenmiş ve birim fiyatı da defalarca katlanmış durumdadır. Daha farklı bir örnek vermek gerekirse Türkiye’de hemen hemen her yerde üzüm yetişmektedir.

Bu üzümlerden pekmez de sirke de yapılmaktadır. Fakat aynı üzümden elde edilen ve endüstriden ilaç ve kozmetiğe kadar pek çok sektörde kullanılan etanol üretimi yeterli değildir. Çukurova’da kaliteli pamuk üretimi yapılmaktadır. Fakat o pamuğun sanayide işlenmesi oranı dünya piyasalarına göre kıyaslandığında hiç de tatmin edici değildir. Hiç pamuk üretmeyen ülkelerin dünyaca ünlü kıyafet markaları varken pamuktan en büyük karı o ülkeler elde etmektedir. Daha da beteri Türkiye’den giden pamuk bu topraklara timsah resmi ile girmektedir.

Sonuç

Netice olarak Türkiye kendi topraklarında yetiştirdiği ürünlerin kendi sanayide işlenmesi için çalışmalar yapmalıdır. Bu vesile ile basit bir tabirle bir yerine yüz kazanmış olacaktır. Ayrıca ülke ekonomisine yapılan katkı da artmış olacaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.