Rug Pull (halı çekme) Nedir?

19.07.2022
23
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Rug Pull (halı çekme) Nedir?
oy

Rug Pull (halı çekme) Nedir? Rug Pull, geliştiriciler tarafından bir projenin aniden terk edilmesini ve yatırımcı parasıyla proje kurucusunun kaçışını anlatan bir terimdir. Peki halı çekme tam olarak nedir? Halı çekme nasıl önlenebilir?

Halı Çekme Nedir?

Halının fırlaması, birdenbire çekip çıkarmak anlamına gelen “halıyı (birinin) altından çekip çıkarmak” deyiminden gelir. Rug Pull (halı çekme) Nedir? Para birimleri ve merkezi olmayan ekosistemler (DeFi) alanında, “halı çekme”, projenin metodik bir ürün oluşturduğu dolandırıcılıklara atıfta bulunan bir kavramdır.

Uniswap ve Pancakeswap gibi likidite havuzlarında jetonlar yayınlanır ve bu DEX’lerde listelenirler.

Rug Pull (halı çekme) Nedir?

Rug Pull (halı çekme) Nedir?

Daha sonra proje, kullanıcıları bu tokeni DEX borsalarında kullanmaya ve satın almaya ikna etmek için fiyatlandırma ve pazarlama yapar. Rug Pull (halı çekme) Nedir? Bu nedenle, o tokenin fiyatı artacak ve bir dereceye kadar geliştirme ekibi ya havuzu geri çekecek ya da ellerindeki tüm tokeni kâr için satacak ve projeyi ortadan kaldıracaktır.

Tarihin en büyük halı çekme vakaları

Chainalysis, kripto para piyasasının 2021’de 24 halı çekimi yaşadığını ve 2,8 milyar dolara varan kayıplara neden olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. Bu rakam, kripto dolandırıcılığı nedeniyle bu yıl kaybedilen 7,7 milyar doların  yüzde 37’sini temsil etmektedir.

2020 yılı ile kıyaslandığı zaman miktar olarak büyük bir artış görüldü.

Thodex

En büyük rug pull girişimlerinden biri olan tarihsel olarak merkezi bir Türk kripto para borsası Thodex’tir. CEO’su kullanıcı para çekme işlemlerini durdurduktan kısa bir süre sonra ortadan kayboldu ve 2 milyar dolar civarı bir kayıp olduğu da belirtildi.

Sushiswap

İlginç ve oldukça ünlü bir halı çekme projelerinden birine de kısmen Sushiswap tanık olmuştur. Proje büyüdükten ve SUSHI’nin fiyatı zirveye ulaştıktan sonra, projenin geliştiricilerinden biri olan Chef Nomi aniden 14 milyon dolar değerinde büyük miktarda nakit çekerek SUSHI’nin değerinin keskin bir şekilde düşmesine neden oldu. Bu durum fiyatı bir haftadan kısa sürede 9 dolardan 1 dolara düşürdü.

Ancak bundan sonra Sam Bankman Fried projeyi kurtardı ve o zamandan beri proje toplumun güvenini yeniden kazandı ve bu güne kadar büyüdü.

Rug Pull nasıl önlenir?

Rug Pull önlemek için projenin birçok unsurunu kontrol etmek gereklidir.

İşte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

  • Anonim Geliştirme Ekibi: Belirli bir projeyi araştırırken, proje web sitesi aracılığıyla arkasındaki ekibi kontrol etmek gerekir. Kurucu ve geliştirme ekibi hakkında bilgi göstermeyen projelere dikkat edilmelidir.
  • Denetim Yok (Denetim) : Büyük kripto projeleri bağımsız bir kod güvenlik denetimine tabi olacaktır. Üçüncü taraf denetimi olmayan bir proje mutlaka bir dolandırıcılık değildir. Ancak yatırım yapmadan önce projeyi daha dikkatli araştırmak gereklidir.
  • Asimetrik Token Dağıtımı: Etherscan gibi siteler tokenin en çok kimin elinde olduğunu ve bunların nasıl dağıtıldığını söyleyecektir. birinci veya ikinci benzersiz cüzdan büyük miktarda token içeriyorsa, hepsini bir kerede satmak çok daha kolaydır. Bu, fiyat manipülasyonu riskini artırır.
  • Düşük likidite: DEX borsalarında girerken projenin likidite yaratması gerekimektedir. Düşük likidite (100 dolardan az) oluşturmak bir dolandırıcılık projesi olma riskini arttırmaktadır.
  • Likiditenin Kilidini Açma: Büyük projelerde oluşturma sırasında bir likidite kilidi vardır, böylece proje yatırımcı güvenini sağlamak için havuzu belirli bir süre geri çekemez. Kilitlenmemiş likidite havuzları olan projeler ise riskli olabilirler.

Özet

Blockchain endüstrisi büyüdükçe kripto para birimleri, NFT ya da gamefi projelerinde Rug Pull (halı çekme) Nedir? giderek daha popüler hale geliyor. Onlardan kaçınmak için kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır.