İsrail’den Kritik Kripto Adımı

14.03.2022
60
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
İsrail’den Kritik Kripto Adımı
oy

İsrail Merkez Bankası, ülkenin para sistemini potansiyel bir şekilde kripto para firmalarına açabilecek bir çalışma taslağı paylaştı. Yapılan açıklamalarda, bankaların kripto para faaliyetlerine ilişkin genel ret kararı almayacağı, şirketleri ise tek tek inceleyeceği dile getirildi. Merkezsiz kripto para varlıklarının son dönemlerde hızlı bir şekilde dünya genelinde yaygınlık kazandığı artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Böyle olunca da pek çok ülke, kara para aklama şeklindeki suç unsuru taşıyan durumlarda kullanıldığı düşünülen kripto paralara ilişkin düzenlemeler getirerek böyle dijital para birimlerini denetim mekanizmaları altında kontrol etmek istiyor. Hatta Türkiye’de dahi kripto paralara ilişkin çeşitli düzenlemeler sıklıkla gündeme geliyor.

İsrail Kritik Kripto Adımı

Bu para birimlerine ilişkin bir hamle, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nden gelmişti. Amerikan başkanı Joe Biden, kripto para kararnamesini imzalamıştı. ABD’nin kripto paralar ile ilgili stratejilerini biraz daha netleştiren bu yasa çalışması; beklentilerin tam aksine yatırımcıyı korumaya yönelik bir dizi karar içeriyordu. Hatta bu hamle, piyasalarda olumlu bir şekilde karşılanmış, Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaşın gölgesinde Bitcoin kripto para biriminin yeniden 42 bin doların üzerine çıkmasına aracılık etmişti. Şimdi ise İsrail’den kripto paralar ile ilgili benzer bir hamle geldi.

İsrail Merkez Bankasından Kripto Para Yönergesi

İsrail kaynakları tarafından dünya kamuoyu ile paylaşılan son dakika haberlere göre İsrail Merkez Bankası’nın ülkenin parasal sistemini kripto paralara uyarlayacak bir yönerge taslağı hazırladığını gösterdi.

Coinkolik tarafından açıklanan habere göre İsrail, bankaların yatırımları genel bir araç uygulaması yerine daha çok kripto para hizmeti sağlayan şirketleri incelemelerini ve buna yönelik karar verilmesini zorunlu bir hale getirdi. İsrail Merkez Bankası tarafından yayımlanan yasa tasarısı çalışmasında, bankacılık şirketlerinin risk faktörleri değerlendirmeleri uygulaması ile sanal para birimlerinin transfer işlemleri açısından politika ve prosedür belirlenmesi gerektiği kayda geçti.

Buna ek bir şekilde bankaların kripto para satın almak amacıyla kullanılmakta olan para kaynaklarını net bir hale dönüştürmeleri gerektiği, böyle para varlıklarının satın alındığı andan itibaren bir hesaba yatırıldığı ana kadar bütün hareketlerin bir denetim mekanizması tarafından izlenmesi gerektiği de yine aynı şekilde paylaşılan bir yönergede bulundu. Diğer taraftan bu taslak çalışmasının, kripto paralar ile ilgili en büyük endişelerden biri olan kara para aklama ile mücadele kriterlerine uygun bir şekilde olduğu da gelen en son dakika haberleri arasında yer aldı.

Bitcoin kripto para birimi (BTC), Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş ile gelen son dakika haberler sebebiyle oldukça oynak günler geçirmeye devam ediyor. İsrail’den Kritik Kripto Adımı Lider kripto para birimi Bitcoin, Amerikan başkanının kararnameyi imzalanması ile beraber her ne kadar yükselse de daha sonra yeniden düşüşe geçti. Bu haber makalesinin kaleme alındığı dakikalar içerisinde 1 Bitcoin kripto para biriminin piyasada alım satım işlemlerine  tabii tutulduğu rakam 39 bin 165 bin dolar olarak gerçekleşti. Ülkelerden gelen kararlar ile dünya genelinde devam eden krizden gelen haberlerin kripto para piyasalarını nasıl etkileyeceği ise zaman içinde göreceğiz.