Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24.02.2023
259
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
5/5 - (1 oy)

Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Papağan kadar anlaması zor bir kuş bir yana, herhangi evcil bir kuşun bakımını anlamak oldukça zordur. Aile üyelerinin eve bir papağan gelmeden önce düşünmesi ve üzerinde durulması gereken konular vardır.

Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Papağanlar doğaları gereği fazla alanda büyük karışıklıklar içinde yaşarlar. Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Bu durumun evinize yansıma şekli ise dağınıklıklardır. Etrafta yemek yerken ve oyun oynarken sürekli bir kaos oluştururlar.

Evinize gelen papağanın temiz bir ortamda yaşayabilmesi sağlıklı kalabilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle papağanınızın kafesini sürekli, iyice temizlenmelidir. Dikkat edilmemesi durumunda hastalanan papağanınız, evin diğer üyelerine de hastalık bulaştırabilir. Kafesin büyük olması gün içinde papağanın oyun alanı oluşturması için gerekli görülmektedir.

Papağanlar sanılanın aksine boyutlarına bakılmaksızın tehlikeli ve vahşi hayvanlardır. Aşırı uysal papağanlar bile istemeyerek de olsa, sahip oldukları pençeler ve gagalar ile insana göz ardı edemeyeceği zararlar verebilirler. Evin içinde yer alan çocuklar evde bulunan kuşu korkutacak kadar hızlı ve sesli hareket etmeleri onları bir risk grubunun altına sokar. Eğer evinizde bir papağan varsa çocuklarınızın yanında olmadığınız zaman, çocuklarınız ile papağanın bir etkileşim içinde olmadığından emin olun.

Birçok hayvan sahibi uzun yaşayan hayvanlara karşı olumlu bakış açısına sahiptir. Sizinle uzun zaman arkadaşlık yapabilecek bir dostu kim istemez ki? Papağanlar da ortalama 50 yıl gibi bir yaşam süresine sahiptir. Eğer bir papağan sahiplenmek istiyorsanız bu kararı oldukça dikkatli almalısınız. Hastalandığında tedavi masrafları, uygun bir kafes, hayvan besinleri düşünüldüğünde papağanlar biraz pahalı olabilirler. Bahsi geçen ücretleri ödemeniz gerektiğini de unutmayın.

Burada belirtilenler bir papağanın eve kabul edilmesinden önce karar aşamasında dikkate alınması gereken hususlardır. Evde bir papağanla yaşamak, hayatınızın pek çok kısmında değişiklik yapacaktır. Papağanı sahiplenmeden önce ona mutlu bir yuva sağlayabileceğinizden emin olun. Papağanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Kuşunuz eve gelmeden önce bol bol araştırma yapın ve asla acele karar vermeyin.