Flynn Etkisi Nedir?

05.08.2021
49
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Flynn Etkisi Nedir?

Flynn Etkisi Nedir? Geçmiş yüz yıllarda yaşamış en başarılı öğrencilere kıyasla Flynn Etkisine göre şu an normal bir öğrenci bu insanlarla denk olduğunu savunan görüştür. Flynn etkisi, nesilden nesile IQ seviyesinin yükseldiğini ve her 10 senede ortalama 3 puan artacak şekilde oluyormuş. Şöyle bir düşününce, geçmiş yüz yıllarda yaşamış en zeki bilim adamlarını satranç gibi oyunlarda rahatça yenebilmeniz ve onları matematik sorularında yerle bir etmeniz gerekiyor. Bu biraz da size mantıksız geliyor doğal olarak.

Nesiller Geçtikçe IQ Seviyesinin Yükseldiğini Savunan Flynn Etkisi Nedir?

Sanayi devrimi ve teknolojik gelişmelerin hızla ivmelenmesinden sonra bu gelişmeler tabii ki çoğu ülkede baş göstermiş ve insanların ortalama IQ seviyesi yükselmiştir. Ama araştırmalara göre 1990 yılından sonra bu yükseliş yavaşlamış, hatta durmuş diyebiliriz. Yine araştırmalara göre en çok artışın olduğu seneler 70’li yılların ortası olmuş, sonra hızla düşüşe geçmiş. Kısaca diyebiliriz ki dünyanın en zeki insanları 70’li yıllarda yaşamış.

Flynn Etkisi Nedir? Ülkemizde ise 1977 yıllarında 11 yaşındaki çocuklar için yapılan testte ortalama 80 IQ oranı alınmış. 2011’de tekrarlanan bu testte 97,5’e çıkmış. Ortalama 17 puanlık bir artış, ülkemizdeki gelişiminin durmadığını aksine arttığını göstermektedir.