Flynn Etkisi Nedir?

Flynn Etkisi Nedir?
Flynn Etkisi Nedir?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Flynn Etkisi Nedir? Geçmiş yüz yıllarda yaşamış en başarılı öğrencilere kıyasla Flynn Etkisine göre şu an normal bir öğrenci bu insanlarla denk olduğunu savunan görüştür. Flynn etkisi, nesilden nesile IQ seviyesinin yükseldiğini ve her 10 senede ortalama 3 puan artacak şekilde oluyormuş. Şöyle bir düşününce, geçmiş yüz yıllarda yaşamış en zeki bilim adamlarını satranç gibi oyunlarda rahatça yenebilmeniz ve onları matematik sorularında yerle bir etmeniz gerekiyor. Bu biraz da size mantıksız geliyor doğal olarak.

Nesiller Geçtikçe IQ Seviyesinin Yükseldiğini Savunan Flynn Etkisi Nedir?

Sanayi devrimi ve teknolojik gelişmelerin hızla ivmelenmesinden sonra bu gelişmeler tabii ki çoğu ülkede baş göstermiş ve insanların ortalama IQ seviyesi yükselmiştir. Ama araştırmalara göre 1990 yılından sonra bu yükseliş yavaşlamış, hatta durmuş diyebiliriz. Yine araştırmalara göre en çok artışın olduğu seneler 70’li yılların ortası olmuş, sonra hızla düşüşe geçmiş. Kısaca diyebiliriz ki dünyanın en zeki insanları 70’li yıllarda yaşamış.

Flynn Etkisi Nedir? Ülkemizde ise 1977 yıllarında 11 yaşındaki çocuklar için yapılan testte ortalama 80 IQ oranı alınmış. 2011’de tekrarlanan bu testte 97,5’e çıkmış. Ortalama 17 puanlık bir artış, ülkemizdeki gelişiminin durmadığını aksine arttığını göstermektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Giriş Yap

Bilgi Web ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!