Lezzetli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır

06.04.2022
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Lezzetli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır
oy

Lezzetli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır Türk mutfaklarının tatlı çeşitleri arasında akla ilk gelen pratik, kolay ve lezzetli yapılabilen enfes bir damak tadı olarak İrmik Tatlısı ön sıralarda yerini alır. İrmik tatlısı tatlı severler için farklı malzemeler kullanılarak çeşitli versiyonlarda yapılmaktadır. Küçükten büyüklere kadar sevilerek tüketilen bu tatlının tarifini beğeneceğinizi umuyoruz.

Kullanılacak Malzemeler:

  • 1 paket vanilya
  • 10 çorba kaşığı toz şeker
  • 1,5 litre süt
  • 10 çorba kaşığı irmik
  • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
  • Bir miktar kakaolu bisküvi
  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi
  • Üzerinin süsü için bir miktar toz Antep fıstığı

İrmik tatlısı yapılışı:

Geniş ve derin bir tencereye 10 çorba kaşığı irmiği koyarak üzerine 10 çorba kaşığı toz şekeri ilave edin. İrmik ve toz şeker karışımına 1,5 litre sütü yavaş yavaş ilave ederek tel çırpıcıyla karıştırın. Topaklanmaması için iyice karıştırın. Karışım iyice birbirine geçtikten sonra ocağın altını açarak kaynayana kadar karıştırmaya devam edin. Kaynayan karışıma 1,5 yemek kaşığı tereyağını ilave edin. Bir süre daha karıştırarak içine 1 paket vanilyayı ekleyin. Son malzeme olarak 2 yemek kaşığı Hindistan cevizini iave etmek suretiyle çok kısa bir süre daha karıştırın. Diğer tarafta geniş ve yayvan bir cam kabın içine bir miktar kakaolu bisküvileri yerleştirip üzerine sıcak karışımı boşaltıp kabın her tarafına eşit olacak şekilde yayılmasını sağlayın. İrmik tatlısına farklı bir damak tadı vermek istiyorsanız cam kabın alt tabanına kedidili bisküvisi tabanı yaparak servis edebilirsiniz.

İrmik tatlısı farklı sunumlar ve farklı lezzetlere eşlik edebilen tatlılardan biridir. Pişirilen keklerin arasına veya üstüne sürülerek servise sunulmaktadır. Bazı zamanlarda etimek tatlısının ana malzemesi olarak kullanılmaktadır. Geniş cam bir kaba etimek sıralamak ve üzerine bir kat irmik tatlısı dökülmesi suretiyle çok kolay ve pratik, aynı zamanda çok lezzetli bir tatlı ortaya çıkarılabilir. Lezzetli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır  Bu tatlı çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bir tatlı olmakla birlikte beş çayı saatlerinin, sofraların, misafir davetlerinde rahatlıkla servis edilebilen pratik, kolay ve zaman açısından ekonomik lezzetlerin arasında gelmektedir.