Kadınların Tercih Edebileceği Meslekler Nelerdir?

02.04.2019
18
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Kadınların Tercih Edebileceği Meslekler Nelerdir?
oy

Kadınların Tercih Edebileceği Meslekler Nelerdir? Günümüzde kadınlar şoförlükten mühendisliğe, öğretmenlikten bahçıvanlığa kadar pek çok mesleği rahatlıkla yapabilmektedirler. Bu yüzden kadınların tercih edebilecekleri meslekler şunlardır, diye bir sınırlamaya gitmek yanlıştır. Bu yazıda sadece kadınların daha çok tercih ettiği meslekler üzerinde durulmuştur.

Kadınların Tercih Edebileceği Meslekler Nelerdir?

Öğretmenlik: Öğretmenlik özellikle çalışma saatleri dolayısıyla pek çok kadın için meslek tercihlerinin başında gelmektedir. Özellikle devlet okullarında çalışan öğretmenlerin işe giriş ve çıkış saatlerinin belli olması, hafta sonu ve bayram tatilleri, doğum izinleri gibi nedenler öğretmenliği tercih sebebi haline getirmektedir. Ancak günümüzde öğretmen atamalarındaki zorluk ve 6 yıl şark görevinin eş durumundan başka ile alınmaması gibi sebepler öğretmenlik mesleği için bir dezavantaj yaratmaktadır. Bunun yanında akademisyenlik de kadınların sıklıkla tercih ettikleri bir diğer meslek grubudur.

 Kadınların Daha Çok Tercih Ettiği Meslekler

Hemşirelik: Kadınların erkeklere göre daha çok tercih ettiği meslek gruplarından biri hemşireliktir. Bunun yanında hemşirelik dışında da sağlık alanında birçok kadın çalışan vardır. Bunlar doktor, anestezi uzmanlığı, cerrahlık gibi dağılımlar göstermektedir.

Yöneticilik/Yönetici Asistanlığı: Kadınlar hem yönetici hem yönetici asistanı olarak çalışma hayatında bulunmaktadırlar. Günümüzde pek çok şirkette kadın yöneticilere rastlamak mümkündür.

Emlakçılık: Kadınların çokça tercih ettiği bir meslektir. Mesleğin sunduğu imkânlar ve aradığı yeterliliklerin kadınların istek ve yeteneklerine hitap etmesi bunun nedenidir.

Bankacılık: Çalışma saatlerinin belli olması ve uygunluğu bankacılığı kadınlar tarafından tercih sebebi haline getirmiştir. Bunun için günümüzde çok sayıda kadın bankacıdan bahsetmemiz mümkündür.

Kadınların En sevdiği Meslek Dalları

Hosteslik: Kadınların erkeklerden daha çok tercih ettiği meslek grubu hostesliktir. Kadınların Tercih Edebileceği Meslekler Nelerdir? Bunun nedeni hem firmaların tercihi hem de kadınların bu işe erkeklerden daha çok ilgi duyması ile ilgilidir. İyi derecede yabancı dil yeterliliği arayan bu meslek, oldukça dolgun maaşlar ve çalışma şartlarıyla pek çok kadın için cazip hale gelmektedir.

Güzellik Uzmanlığı: Bu meslek grubu daha çok kadın müşterilerin ihtiyaçlarına hizmet etmektedir. Ayrıca bu alana daha çok kadınların ilgili olması mesleğin kadınlar tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır.

Mimarlık: Mimarlık, İnşaat mühendisliğine göre kadınların daha çok tercih ettiği meslek gruplarından biridir. İnşaatı yerinden ziyade dışarıdan yönetmesi, çizimlerini ofisinde ve masa başında yapması onu tercih sebebi haline getirmektedir.

Mühendislik: Günümüzde hemen hemen bütün mühendislik çeşitlerinde kadınları görmemiz mümkündür. Ancak genellikle gıda mühendisliği, kimya mühendisliği gibi mühendislikler kadınlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanında İnşaat mühendisliği, Makine mühendisliği gibi alanlarda kadınları daha az görmekteyiz.

Avukatlık/Hâkimlik: Kadınların en az erkekler kadar çok tercih ettiği bir diğer alan hukuk alanıdır. Bugün, birçok kadın avukat ve hâkimden bahsetmek mümkündür.

Pilotluk: İsmi daha çok erkeklerle anılsa da kadın pilotların sayısının da hızla arttığı görülmektedir. Gelecekte çok daha fazla kadın pilotun olacağı aşikârdır. Dolayısıyla kadınların çekinmeden tervih edebileceği bir meslek grubudur.

Bütün bunların dışında kadınları çalışma hayatının hemen hemen her alanında görmemiz mümkündür. Kadınların Tercih Edebileceği Meslekler Nelerdir? Önemli olan kadının kendi yetenek ve beklentilerine göre, mutlu olabileceği bir meslek grubunu tercih etmesidir. Kadınların En sevdiği Meslek Dalları ile ilgili içeriğimizi okuduğunuz için teşekkürler.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.