Kadın Sığınma Evleri Neden Vardır?

22.04.2022
51
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Kadın Sığınma Evleri Neden Vardır?
oy

Kadın Sığınma Evleri Neden Vardır? Kadın sığınma evleri, aile, partner, yakın akraba tarafından şiddete maruz ya da tehdit altında olan tüm kadınların ve varsa kadınların çocukları ile birlikte kalabilecekleri evlerdir. Burada amaç; kadını her türlü şiddet, tehlike ve tehditten korumak ve olası olumsuz durumları önlemektir. Kadın sığınma evleri, kadınların daha sağlıklı ve mutlu bir hayata başlangıç yapmaları açısından son derece önemlidir. En sık sorulan sorulardan biri bu evlerin neden var olduğudur.

Kadın Sığınma Evlerinin Gerekliliği

Geçmişten günümüze kadar kadınlar çeşitli şiddetlere ve tehditlere maruz kalmışlardır. Günümüzde bu tür istenmeyen durumların sayısı artmıştır. Artık, kadın ve sığın kelimesi sıkça duyulmaktadır. Bu toplumsal yara göz önüne alındığında en önemli önlem Kadın sığınma evleridir. Kadın sığınma evleri vardır. Çünkü Şiddete, baskı ve tehdit altında olan kadının öncelikle kalacağı bir ev ihtiyacı vardır. Elbette, bu evin güvenilir bir yer olması gerekir. Bu güvenilir yer kadın sığınma evleridir. Kadın Sığınma Evleri Neden Vardır? Çocuğu olan kadınların yeni bir ev bulmaları ve taşınmaları kısa sürede gerçekleşemez. Bu süreçte anne çocuklarıyla birlikte kadın sığınma evlerinde güvenle kalabilir.

Çocuğu olan kadınlara çocukları ile beraber kalabileceği bir oda tahsis edilmektedir. Aynı zamanda burada her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür. Mutfaklar, banyolar, oyun odaları, oturma odaları ve bahçe içinde çocuk parkı bulunmaktadır. Zira bir kadının ve çocukların ihtiyaç duyabileceği her şey kadın sığınma evlerinde mevcuttur. Eğer anne çalışıyor ise kadın sığınma evinde çalışan personel anne yokken çocuklarla ilgilenmektedir.

Okul çağına gelmiş çocuklar için sığınma evine yakın bir okul seçilir ve çocuk o okula gidebilir. Çocuklar için bireysel danışmanlık, küçük çocuklar için oyun gruplar, okula giden çocuklar ve gençler için boş zaman grupları ve ev ödevlerine yardım hizmetleri verilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kadınlar için çeşitli olanaklar sunan sığınma evleri çocuklar için birçok imkan sağlamaktadır.

Kadın Sığınma Evine Nasıl Gidilir?

Bir kadın sadece kendisi ya da çocuklarıyla birlikte kadın sığınma evine gitmek istiyorsa telefon etmesi gerekir. Telefonun diğer ucundaki yetkili kişi, kadının neler yapması gerektiği hakkında detaylı bilgiler verecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.