İnternet İhbar Başvurusu Yapma

06.04.2022
9
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
İnternet İhbar Başvurusu Yapma

İnternet İhbar Başvurusu Yapma Çocuklarımızın ve ailemizin internet ortamında güvenli bir şekilde gezmesini isteriz. İnternet sitelerinde veya sosyal medya platformunda güvensiz içerik, yasak siteler ve çeşitli suçları özendirmede paylaşımlarla karşı karşıya kalıyoruz. Sosyal medya üzerindeki bu paylaşımları ve siteleri internet üzerinden ihbar başvurusu yaparak şikayet edebilirsiniz.

Gelişen teknoloji ile beraber, internette çok gelişti. Kimileri internet üzerinden yaptığı işler nedeniyle para kazanırken, kimileri de eğlence ortamı olarak kullanmayı tercih ediyor. İnternete girmek için kullanacağımız cihazlar artık evlerimizdeki bilgisayarlar dışında, tablet ve cep telefonları oldu. Sosyal medya sitelerinde çok zaman geçiriyoruz. Çeşitli paylaşımlar yapıp, arkadaşlarımızın veya diğer kişilerin paylaşımlarını da beğeniyoruz.

Her şeyin faydası olduğu gibi, zararları da bulunuyor. İnternetin faydaları kadar, zararları da bulunuyor. Amaç, interneti doğru ve yararlı bir şekilde kullanmak gerekiyor. 3-4 yaşlarında kreşe veya anasınıfına giden çocukları oyalamak isteyen ebeveynler cep telefonu veya tableti çocukların ellerine veriyor. 7’den 70’e herkes interneti kullandığı için, kullanım oranında da büyük artış oldu.

İnternet İhbar Web Başvurusu

İnternet ortamında zararlı ve yasak içerikleri engellemek zorlaştı. Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu tarafından İhbar Web internet sitesi kuruldu. 5651 sayılı yasanın 8. maddesinde yer alan içerik veya paylaşımlardan birini görüyorsanız, internet üzerinden şikayet edebilirsiniz.

5651 Sayılı Yasasının 8. Maddesinde Yer Alan Suçlar

İntihara yönlendirme

Çocukların cinsel istismarı

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma

Sağlık için tehlikeli madde temini

Müstehcenlik

Fuhuş

Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama

Atatürk aleyhine işlenen suçlar

Diğer suçlar

Şikayet etmek için;

ihbarweb.org.tr internet sitesine girin.

Yukarıdaki suçlardan birini görüyorsanız, onun üzerine tıklayın.

Karşınıza çıkan formda istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak, şikayetçi olabilirsiniz.

Sosyal Medya Sitelerindeki Paylaşımlar Nasıl Şikayet Edilir?

Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımları şikayet edebilirsiniz. Şikayet etmek için aşağıdaki internet sitelerini kullanabilirsiniz.

www.facebook.com/help

www.support.google.com/youtube

www.support.twitter.com