Endüstriyel Dekorasyon Nedir ve Tercih Nedenleri

09.04.2022
10
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Endüstriyel Dekorasyon Nedir ve Tercih Nedenleri
oy

Endüstriyel Dekorasyon Nedir ve Tercih Nedenleri Son zamanlarda marjinal düşüncelerin yer aldığı pek çok alan gündeme gelmektedir. Bu alanlardan biri de endüstriyel dekorasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Ev tasarımı açısından oldukça dikkate değer tasarımları barındıran bu düşünce sayesinde modernizmin getirdiği geniş ve ferah bir ortamı hayata yorumlama sanatı amaçlanmaktadır. Kısaca fabrikadan bozma ev olarak ifade edilen bu tasarım isminin hakkını vermektedir. Ancak bu kısa ifade elbette yetersiz olacaktır. Bu tasarım modelinde genelde eski fabrik depoları tercih edilmektedir. Bu tercihte alanın istenen tasarıma rahatlıkla uyarlanabilir olması oldukça etkilidir.

Endüstriyel Dekorasyon Nerelerde Tercih Edilir?

En çok tek mekânda çekilen dizilerde tercih edilmektedir. Ancak modern ortamları seven ve kendi tasarımlarını tercih eden insanların da çokça yöneldiği bir tasarım türüdür. Kendi evini bu tarza uygun tasarlamayı isteyen aile sayısı azımsanmayacak seviyededir. Öte yandan farklı çalışma ofisleri için de endüstriyel dekorasyonun kullanıldığı bilinmektedir.

Endüstriyel Dekorasyonun Detayları Nelerdir?
Bu tasarımın en belirgin özelliği doğal olmasıdır. Fabrika duvarlarının eski ve yıkık dökük olması düşülen ortam için en uygun yapı olacaktır. Duvarların tuğlalar halinde belirgin olarak göze çarpması en çok istenen yapılardan biridir. Tavanın beton veya ahşap olması tercihe kalmış bir durumdur. Diğer taraftan endüstriyel dekorasyon tasarımında tavanların oldukça yüksek olması diğer belirgin özelliğidir. Bu sayede uzun asma lambalar tercih edilebilir. Endüstriyel dekorasyon için metal eşyalar tercih edilmektedir. Bu tasarımdan masalar ve sandalyeler tabure şeklinde olabilir. Diğer taraftan gri veya siyah renkler eşyalar için en uygun seçim olacaktır. Bu noktada vintage ismi verilen eşya tasarımları göze çarpacaktır. Aşırı abartılı cıvıl cıvıl renklerin tercih edilmemesine özel önem gösterilir. Döşemelerin özel olarak pamuklu veya keten kumaştan olmasına önem gösterilir.

Mutfak lambalarının sarkıt olması gerekir. Eşyaların tek parça olması tercih edilmez. Yine bu noktada vintage ayrıntılar yerini almalıdır. Rafların kapalı olmaması ve çekmecelerin endüstriye uygun olması oldukça önemlidir. Öte yandan tercih edilen eşyaların da aynı şekilde endüstriye uygun olması önemlidir. Bu noktada özel olarak mağazaları dolaşmaya gerek yoktur. Eski eşyaları tercih etmek en doğru yöntem olacaktır. Odalar arasındaki geçişlerin duvarsız sağlanması yine tercih edilebilir bir durumdur.