Sitelerin Teknik Altyapısı SEO İçin Önemli Olmaya Devam Edecek

28.04.2021
8
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Sitelerin Teknik Altyapısı SEO İçin Önemli Olmaya Devam Edecek

Sitelerin Teknik Altyapısı SEO İçin Önemli Olmaya Devam Edecek Google şirketlerin ve bu şirket adına içerik yayınlayanların genel itibarına bakmaktadır. Ayrıca uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik de önemlidir. Eğer adınız çıkmışsa, müşteri hizmetleri bağlamında sorunlara yaklaşımınız yetersizse kızgın rekabet ortamında işleriniz iyi gitmeyebilir. Güven sorunu yalnızca markanızla ilgili yorum ve geri bildirim olarak kendini göstermekle kalmaz, aynı zamanda sitenizdeki teknik veye güvenlik sorunları biçiminde de ortaya çıkar. Yani sitenizin, teknik açıdan mükemmel olması beklenmektedir. Güvenlik açıkları, sorunları da olmamalıdır.

Uzmanlık ve Kim Olduğunuz İçeriğinizle Birlikte Ele Alınacak

Örneğin Google’da görüntülenen, “Paranız”, “Hayatınız” gibi sorgular için içerikleriniz olduğunu düşünelim. Bu konularda yazmak için uygun uzmanlık ve kimlik bilgileri olmadan organik görünürlük almak giderek zorlaşacak. Kaliteli içerik ve sahte haberlere karşı güçlü bir algoritma yapısı geliyor… Yazılanlar kadar “yazanların” da önemi olacak… Yazarlar, yetkin olduklarını ispatlamak durumunda kalacaklar… Web siteleri, bir bütün olarak “güven” verebilmek için büyük çaba sarf edecekler. E ticarette ülkemizde “güven damgası” boşuna planlanmıyor! Yazarların yani SEO’ya uygun içerik üretmeye çalışanların kimlik bilgileriyle yapılandırılmış ve veri işaretlemesi yapılmış siteler gözde olacak… Google bu tür işaretleri özellikle kontrol edebilmek istiyor.

Google Konferansları, Ödülleri, Etkinlikleri Görmek İstiyor

Basitçe ifade etmek gerekirse, internette pek de yayınlanmayan içerikler Google tarafından özellikle isteniyor. Neler bunlar? Konferanslarınız, aldığınız ödüller, kurduğunuz ortaklıklar vb. Bunlar büyük önem kazanıyor. Onları yayınlayın ve güvenilirliğinizi gösterin. Uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik… İşte tüm konu bu üçgenin iç açılarını topladığınızda ortaya çıkmaya başlıyor!

En iyi Kullanıcı Deneyimini Sunmak

Kullanıcalarla ilk etkileşiminiz, açılış sayfasındaki ilk deneyimleri ve hatta sitenizden ayrıldıktan sonraki deneyimleri… Ziyaretçilerinize hangi değeri sağlayabileceğinizi gerçekten düşünmeniz gerekiyor. Mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için gereken gayreti gösteriyor musunuz? Bu kadar rakip varken! İşte buna özel önem göstermek gerekiyor.

Trend #2

Teknik SEO Önemli Hale Geliyor

 SEO Uzmanlarının sitelerinin teknik temellerini desteklemeye odaklanması gittikçe daha önemli hale geliyor. Teknik SEO’dan bahsederken site hızını ve sayfa hızını burada mutlaka ifade etmeliyiz. Google’ın Chrome’daki uyarı rozetleri, hız konusunda kullanıcıları uyarırken Google Search Console’daki hız raporları incelendiğinde site hızına bu dönemde verilen önem bir kez daha ortaya çıkıyor. Birçok web sitesi için bu raporlar tartışmalara yol açacak, geliştiricilerle olan görüşmeleri yeniden başlatacak ve bazı durumlarda sayfa şablonlarının neredeyse tamamen yeniden tasarlanmasını ve varlıkların nasıl yüklendiğinin yeniden yapılandırılmasını gerektiren yeni sistemlerin hazırlanmasına neden olacak.

JavaScript çerçeve kullanımı gibi konular, PWA’lar ve daha büyük web siteleri için SEO otomasyonuna ihtiyaç duyan daha teknik bir SEO ekosistemine daha fazla geçiş yapma ihtiyacı doğuyor diyebiliriz. Bu arada, Progressive Web Apps (PWA) nedir? Özel bir teknikle yazılmış web sitelerinin bir mobil uygulama gibi kullanılabilmesini ve hatta online değilken  dahi erişimi mümkün olan bir teknoloji…

Uzmanlara göre, 2020’de sadece JS çerçevelerinin popülerleşmesi, PWA’ların faydaları nedeniyle web’e daha güçlü bir şekilde geçecek olan ilk işletmeler ve Python ile makine öğrenmesinin daha büyük siteler için SEO görev otomasyonu ihtiyacı ile daha da büyüyecek bir çözüm sağlayabilir.

Tüm seo ihtiyaçlarınız için bizim size önerimiz

ilksirada.com

0216 496 64 97