Döviz Piyasasında Alım ve Satım İşlemleri Nasıl Yapılır

22.04.2021
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Döviz Piyasasında Alım ve Satım İşlemleri Nasıl Yapılır
oy

Döviz Piyasasında Alım ve Satım İşlemleri Nasıl Yapılır Milletler arası para birimlerinin birbirleri karşısında değerlerinin belirlendiği ve bu değerlere göre ülke ekonomilerinin saptandığı sistemlerde kullanılan para birimlerine; genel anlamda döviz denilebilir. Dünya ülkelerinin kullandıkları para birimlerinin birbirleri arasında değerleri değişebilmektedir. Bu değerlere göre belirlenen ekonomik düzen insanların ihtiyaç duyduğu para birimlerine göre de değişkenlik gösterir.

Döviz Piyasasında Alım ve Satım İşlemleri Nasıl Yapılmalı

Ülkenin yaptığı ithalat ve ihracat rakamları ve değerleri ülkenin kendi para birimine oldukça yüksek etkisi vardır. Ayrıca milli gelir olarak nitelendirilen ülke içinde bulunan insan sayısına göre değişen kişi başı milli gelir de döviz kurlarının değişkenliğine göre farklılık gösterir. Dövizin kendine özgü bir piyasası bulunur. Bu piyasa içinde dünya üzerinde bulunan tüm borsaların etkisinin olduğu bir gerçektir.

Döviz Piyasasında Alım ve Satım Zaman Dilimi

Dünya üzerinde Tokyo’dan, New York şehirlerine kadar farklı zaman diliminde birçok borsa sürekli açık bulunmaktadır. Bu da dünya üzerinde döviz dağılımını ve değişkenliğini oldukça farklılaştırabilmek için büyük etkilerin başında gelir. Aslına bakıldığında döviz kavramının arz ve talep dengesine göre değişkenlik gösterdiği bir gerçektir. Bu değişkenliğe de genel anlamda döviz kuru denilir. Döviz kuru denilerek adlandırılan işlemlerde hangi ülkede bulunuyorsanız o ülkenin parası birim para olarak belirlenir ve döviz olarak diğer paralara karşı değerleri belirlenir. Örneğin 1 Euro = 6,64 TL şeklinde bir gösterim yapılır ise bizim paramızın Euro cinsinden değeri bu şekilde gösterilebilir.

Aslında bu değer biraz da ülkemizin bu paraya sahip olan ülkeler karşısında ki ekonomik gücünü de simgeler denilebilir. Bu şekilde para birimleri arasındaki değerlerin gösterilmesine ekonomik sözlükte direkt kotasyon anlamı verildiği gibi tam tersi bir gösterim şekli kullanıldığında ise in direkt kotasyon diye adlandırılır. Ayrıca bu para piyasası değerleri başka ülkelerden alınacak olan mal ya da taşınmazların milli para karşısındaki değerini de açıkça gösterebilir.