Polis Nasıl Olunur

09.04.2022
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Polis Nasıl Olunur
oy

Polis Nasıl Olunur Polis deyince akıllara ilk ne gelir diye sorulmuş olsa yediden yetmişe herkes aşağı yukarı aynı cevabı verir. Cümleler farklı olsa da anlatılmak istenen aynıdır. Polisler halkımız gözünde birer kahramandır. Başımız sıkışsınca bizlere yardımcı olan, güvenliğimizi sağlayan ve evlerimizde huzur içinde oturmamıza yardımcı olan polislerin varlığını hiçbir zaman göz ardı edemeyiz. Toplumumuzca polis kavramı namuslu, kahraman ve profesyonel koruyucular olarak şekillenmiştir.

Polis Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir.

Polisler olmak isteyen adaylarda arana bazı özellikliler vardır. Bunların başında; Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk sırada yer alıyor. Polis okuluna kabul edilmede disiplinde son derce önemli bir yer alır. Herhangi eğitim kuruluşundan disiplin suçuyla uzaklaştırma almış adaylar polis meslek yüksek okulunda kabul edilemeyecektir. Ayrıca herhangi bir ahlakı suçta kabul edilmeyecek hataların başın yer alıyor. Polis Nasıl Olunur Başvuracağınız sene içerinde girmiş olduğuz Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen sınavda 270-300 arası puana sahip olmanız ve Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eşleri ve çocukları en az 140,00 puan almış olmaları gerekmektedir. Boy da polislik için önemli bir diğer kriter.

Şartlar Fiziksel Özellikler

Bayanların 162 cm. erkeklerin 167 cm. den uzun olmaları ve beden kitle endeksi, 18 (dahil ) ile 27 (dahil) arasında olması gerekli. Buradan da kilonuzun ideal olması gerektiği anlaşılmaktadır. Polis meslek yüksek okulunda eğitim görmek isteyenler için okulun belirlediği yaş aralığında olmak da oldukça önemli. Yönetmelik gereği polis adaylarının sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

Polis olmak için nasıl olacağınız koşulları iyi incelemeniz gerekiyor. Sağlık koşulları tarafından değerlendirilmeli ve Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen koşullarla uyması gerekmektedir. Kasten işlenen ve kanunundaki suçun ilgili maddesinde suçun ceza üst sınırı en az 1 yıl hapis cezası olan suçlar ve Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesinde ismen sayılan suçlardan dolayı, devam etmekte olan bir soruşturmasının bulunmaması, kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca adayların eğitim hayatı boyunca herhangi bir siyasi partiye üye olmaması, alkol ve uyuşturucu üzerine tedavi görmemiş olması ve son olarak güvenlik araştırmasını başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir. Polis Nasıl Olunur Bu özellikler sahip adaylar pmyo da eğitimlerini tamamlayarak polis olmaya hak kazanabilirler.