Dul Annelerin Çocuklarının Psikolojisi

21.05.2019
13
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Dul Annelerin Çocuklarının Psikolojisi
oy

Dul Annelerin Çocuklarının Psikolojisi Kadın evliliğini sonlandırıp yaşamına devam ederse bu süreçte dul sıfatını alır. Halk arasında küçümsenme veya aşağılanma kelimesi olarak kullanılsa da evli, bekar gibi sıfatlardan farksızdır. Çünkü yaşamın bize ne getireceğini bilemeyiz. Evlilik hayatın bir gerçeği ise evliliği yürütemeyip boşanmak da hayatın bir gerçeğidir.

Dul Annelerin Çocuklarının Psikolojisi

Yanlış Toplum Bakışı

Toplumda zaten kadınlara bakış açışı çok ön yargılıdır. Toplumda kadın ne kadar yanlış olsa da genelde erkeklerin gerisine atılır. Bu durumda kadına ekstra bir yük yükler. Hele ki kadın evliliğini sonlandırmış ise bu baskı iki katına çıkar. Nedendir bilinmez ama kadına kötü gözle bakıldığı bile görülmektedir. Dul Annelerin Çocuklarının Psikolojisi Kadın birde anne ise zaten bu durumun görevleri ve sorumlulukları yeterince ağırken toplum bunları düşünmeden baskıyı sürekli arttırarak kadını toplumdan soyutlamaya çalışır.

Oysaki kadının sağlıklı bir psikoloji ile büyütmeye çalıştığı bir çocuk vardır. Fakat bunu kimse düşünmez. Herkesin farklı aile yaşantısı olabilir. Belki o ailede şiddete şahit olan bireyler yetişiyor olabilir. Bu durumların yaşanmasından ise evliliklerin sonlandırılması çok daha doğrudur. Ne yazık ki bu bakış açısı çok yaygın değildir.

Zor Şartlar Altında Ebeveynlik Yapmak

Yukarıda da bahsettiğim gibi kadın zaten toplumda kendine genelde zor yer bulmaktadır. Bu şartlar altında zaten ebeveynlik görevini yerine getirmesi baya meşakkatlidir. Böyle bir ortamda kadın belki eğitimli belki değil bir şekilde iş buldu ve toplumda yerini oluşturdu. Zorlu bir iş yaşantısı sonrası eve gelip evladına ne kadar güler yüz gösterebilir. Belki de bakıma muhtaç ya da bakımını kendi eline daha almamış evladına kadın kim onun gibi bakabilir. Bunlar hep kafa karıştıran ya da cevapları çelişen sorunlardır. Fakat hayatın ne getireceği belli olmaz. Güzel başlangıçlar gibi mutsuz sonlarında olduğu unutulmamalıdır.

Sadece bir olayı sonlandırırken özellikle bireylerin evlatları varsa düşünülmesi gereken kişiler sadece kadın ve erkek olmamalıdır. Her şeyden önemli yavrunuzun sağlıklı şekillenecek düşünce yapısı olmalıdır. Dul Annelerin Çocuklarının Psikolojisi Sonlar her zaman sağlıklı şekillendirilmelidir. Çünkü o zamanlar küçük olan o bireyinde ileride büyüyüp bir ebeveyn olacağı asla unutulmamalıdır. Sonuç olarak; sağlıklı toplumlar için sonları güzel şekillendirin.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.