kerevit nedir, Erkeği olmadan üreyen mutant kerevit dünyayı istila ediyor?

25.02.2018
407
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
kerevit nedir, Erkeği olmadan üreyen mutant kerevit dünyayı istila ediyor?
oy

Bu canlıya Kerevit adı nereden gelmekte. kerevit nedir.İsmi Parastacoidea ve Astacoidea üst familya grubundan alan bu canlı türü 10 ayaklı kabuklular türlerine verilen ortak ismidir. BBc nin haberinde yer alan erkeği olmadan üreyen hayvan olarak ta bilinen Erkeği olmadan üreyen mutant kerevit dünyayı istila ediyor yazısında yıllar önce bulunan bu türün eko sistemdeki diğer canlıların hayatını yok ettiği için kısa bir zaman sonra tüm dünyaya yayılacağı. Bu canlıların ülkemizdeki türüne ise Astacus leptodactylus dur. Tüm dünyada birden fazla türü olan on ayaklı canlının her eko sistemde ismi farklılık gösterebilir.

Kuluçka yapılmamış ve sadece 30 yıllık geçmişi olan kerevitlerin yeni bir türü hızla büyümüş ve dünyadaki ekosistemleri işgal etmeye başlamış olduğu bildirilmektedir. Yeni bir araştırmaya göre, kerevitin bulunduğu kerevitlerin kökleri yalnızca DNA’nın bir mutasyonunu üretebilen tek bir dişiden geliyor.

Erkeği olmadan üreyen mutant kerevit dünyayı istila ediyor

erkeği olmadan üreyen hayvan

erkeği olmadan üreyen hayvan

Gözlemlenen kerevitler evde barındırmak beslemek büyümek yasak olmasına rağmen Kanada’da halen satılmaktadır. 10 bacaklı mutant keveit türlerinin Avrupa Birliği ülkelerince yasaklanmıştır. Bilimsel adı Procambarus virginalis olan türleri 30 yaşın üzerindedir. Fakat şimdi Japonya’da, Madagaskar, İsveç ve Birleşik Devletler vahşi görülüyor. Doğa, Ekoloji, dergisinde yayınlanan çalışma, istilacı olarak bilinen benekli tür kerevitlerin Madagaskar’daki yerli kerevitleri tehdit ettiğini belirtti.

kerevit nedir

kerevit nedir

kerevit nedir

Araştırma asistanı Dr Wolfgang Stein, Kanadalı devlet televizyonu CBC’de “Bir benekli kerevit sahibiyseniz, üç ay sonra 200 veya 300’e sahip olacaksınız” dedi. Aslında araştırma bilim insanları kanser yayılımını daha iyi anlayabilirler. Spotted kerevit de Kanada pet mağazalarda online olarak mevcuttur. İnternette bir satıcı ücretsiz küçük benekli kerevit sunuyor, daha büyük beş benekli tür kerevit 20 Kanada doları ortalamasında satışa sunuluyor.

Astacus leptodactylus

Astacus leptodactylus

Astacus leptodactylus

Kanada şu an vahşi kerevitleri bulamadı. Sadece yetkili makamlar, bu canlıları acımasız hale getirmenin yasadışı olduğu konusunda uyarıda bulundu. Mutant kervit: Nasıl üretiyorlar? 1990’lı yıllarda, kız kardeşinin evcil hayvan mağazasında birçok şey başladı. Florida doğumlu olan pul pul kerevit, ek bir dizi kromozom ile dünyaya geldi. Adamlar aramaya başladı. Bu tırtıllar, kampanyalarında yüzlerce yumurta üretmektedir. Genetik olarak çoğaltılan bu kerevit, özellikle Almanya’daki akvaryum meraklıları arasında büyük ilgi gördü.

erkeği olmadan üreyen hayvan

Bununla birlikte, birkaç gün içinde aşırı uçtuğunda, insanlar kerevitlerini Avrupa’daki gölette terk etti. Madagaskar’da ülkeye protein kaynağı olarak getirilen kerevit, şimdi yerli türleri tehdit ediyor. AB ve ABD’nin iki eyaletinde, benekli kerevit yasaklandı. Bununla birlikte, türler vahşi ortamda çoğalmaya devam ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.