Sarı Nokta Hastalığı

04.05.2021
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sarı Nokta Hastalığı

Sarı nokta hastalığı tıpta makula dejenerasyonu olarak geçen bir hastalıktır. Diğer bir ismi ise sarı benek’tir. Görme kaybına neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Toplum içerisinde %1.3 ile 1.8 arasında bir görülme sıklığına sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucunda 55 yaşını geçmiş kişilerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Sarı nokta gözün retina tabakasının tam orta yerinde alıyor. Küçük bir alanda yer alan sarı nokta, keskin görmeden sorumlu olan bir bölümdür. Sarı nokta bölümü iyi görevini yapamazsa, görmede bulanıklık meydana gelir. Kuru ve yaş olmak üzere iki çeşit sarı nokta hastalığı bulunuyor.

Yaş ve Kuru Olan Sarı Nokta Hastalığı Ne Demektir?

En sık görülen sarı nokta hastalığı kuru olandır ve tek gözde başlayarak, diğer göze sıçrama yapan bir çeşididir. Tek gözde kuru sarı nokta hastalığı meydana geldiğinde, görüş kaybı çok fazla olmaz. Bunun sebebi ise, diğer gözün beyinden alacağı bilgi ile görme görevini yapıyor olmasıdır. Yaş olan sarı nokta hastalığı ise, kuru sarı nokta hastalığının içerisinde meydana gelen çeşittir. Kuru sarı nokta hastalığı olan kişilerin yaş sarı nokta hastalığına dönüşme durumları ise %12 civarlarındadır. Yaş olma sebebi ise farklı şekillerde meydana çıkıyor. Normalin dışında olan damar büyümesi, göz de görme kaybının fazlalaşmasına ve bu durum ortaya, yaş sarı nokta hastalığının çıkmasına neden oluyor.

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ortaya çıkan sarı benek rahatsızlığının belirtileri sinsi olarak ilerleyerek, zamanla kendini belli ediyor. Yaş sarı nokta hastalığının görme kaybı, kuru sarı noktaya göre daha fazla ilerlemeye neden oluyor. Hızlı şekilde ilerleyen bu görme kaybı, bazı belirtiler ile ortaya çıkıyor.

Sarı nokta hastalığı belirtileri arasında ise şunlar bulunuyor.

. Göz çizgileri eğri şekilde görmeye başlıyor.

. Yüzün tanınması zor hale geliyor.

. Loş ortama göz, daha zor alışıyor.

. Kelimeleri okurken gözde bulanıklık meydana geliyor.

. Gözün birinde kısmi olarak görme kaybı meydana geldiği gibi, zamanla sarı nokta hastalığı ile diğer gözde de görme kaybı meydana geliyor.

Bunların dışında ise; göz karanlık ortamda daha az görüyor ve daha çok ışığa ihtiyaç duyuyor.

Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığı ortaya çıkma nedeni kesin olarak bilinmiyor ve teşhisi tam olarak konulamamıştır. Kuru sarı nokta hastalığının çıkmasının en büyük nedenleri arasında, genetik faktörlerin olduğu biliniyor. Aynı zamanda uzman hekimlerin araştırmaları sonucunda çevresel faktörler, bu rahatsızlığın oluşmasında önemli bir etken olduğunu düşünülüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.