Virüsün Mutasyona Uğraması Ne Demektir?

27.04.2021
10
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Virüsün Mutasyona Uğraması Ne Demektir?

Virüsün Mutasyona Uğraması Ne Demektir? Yeni Tip Koronavirüs Mutasyona mı Uğruyor?  Küresel salgın nedeniyle daha önce bu derece gündemimizde olmayan virüs kavramı ile adeta haşır neşir olduk! Öncelikle virüs nedir, sorusunun yanıtına bakalım:

Virüs, kendi başına metabolizmaları olmayan ancak canlı hücreleri enfekte ederek hücreleri adeta kendilerini çoğaltmaya programlayan misroskobik enfeksiyon etkenleridir.

 Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs ya da Coronavirüs, daha çok hayvanlarda bulunan, motasyona uğrayarak insanlara geçebilen ve aralarında ciddi solunum yolları enfeksiyonlarına sebep olan türleri bulunan büyük bir virüs ailesidir. Zarlı bir virüstür ve etrafındaki dikensi yapı nedeniyle taş anlamına gelen Corona olarak isimlendirilmiştir. Corona virüs ailesinin alt tiplerinden büyük çoğunluğu insanlarda soğuk algınlığına sebep olmaktadır.

Virüsün Motasyona Uğraması Ne Demektir? Virüs Nasıl Mutasyona Uğrar?

Koronavirüs salgını ile birlikte insanlar virüslerin nasıl mutasyona uğradığını ya da bir başka ifade ile nasıl değiştirini merak ediyorlar. Virüsün mutasyona uğraması, kısaca virüsün genetik yapısının çeşitlenmesi demektir. Virüsler, genetik olarak çeşitlenmeye açık enfeksiyon etkenleridir. Virüs, genetik yapılarında ya da genetik metaryallerinde meydaha gelen değişiklik sonucu motasyona uğrarlar. Virüsün adeta kimlik değiştirdiği mutasyon sebepleri arasında radyasyon ilk sıralarda yer almaktadır.

 Yeni Tip Koronavirüs Motasyona Uğradı mı?

Yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) motasyona uğrayıp uğramadığı hakkında biyolojik çalışmalar devam etmektedir. Araştırmacılar ve tıp dünyası, koronavirüsün mutasyona uğradığı konusunda hemfikirdir ancak bunun kanıtlanabilmesi ya da virüsün evrimleime sürecini nasıl tamamlayacağı, evrimleşme sürecinin hangi aşamada olduğu gibi konularda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu söylenmektedir. Koronavirüsün mutasyona uğradığı noktasında araştırma bulguları olmakla birlikte bilim dünyasının konu hakkında net bir bilgi verebilmesi için araştırmalar devam etmeketedir.

Henüz kanıtlanmamış, güncel araştırmalara göre;

l Virüsün Avrupa’ da motasyona uğradığı,

l Virüsün S-cov ile L-cov olarak iki mutasyona sahip olabileceği,

l Virüsün kırk (40) mutasyon geçirmiş olabileceği üzerinde durulmaktadır.