Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri

22.04.2022
315
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri
oy

Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri Çocuklar için en büyük zevktir oyun. Hareket etmek, koşturmak, yeni keşifler yapmak gayet normal ve doğaldır. Bazen çocukların çok hareketli olmasından şikayet eden anne babalar vardır. Halbuki çocuğun hareketli olması normal, hareketli değilse pasif ise altında yatan problemler araştırılır.

Çocuk Odalarında Oyun Köşesi

Günümüz çocukları eskisi gibi sokakta oyun oynayarak vakit geçiremiyorlar. Daha çok ev içerisinde, teknolojik araçlarla vakit geçirmeye başladılar. Teknoloji faydalı olabilir fakat, çok vakit geçirildiği takdirde zihinsel ve bedensel problemlere sebep olabiliyor. Bu noktada çocuklara telkinlerde bulunarak, uygun ortamlar hazırlanarak teknolojiye olan bağlılık minimum noktaya getirilir. Peki, neler yapılabilir?

Etkinlik Köşesi

Çocuğunuzun odası müsait ise; odanın bir köşesine kendi boyuna uygun bir masa ve sandalye konulur. Masanın üstünde boyama kitapları, dikkat geliştirme etkinlikleri, akıl oyunları gibi birçok malzeme konularak; çocuğun vakit geçirdikçe hem öğrenmesi hem de eğlenmesi sağlanır.

El Becerileri Köşesi

Bu köşemizde ise yere uygun kirlenince sorun olmayacak bir malzeme serilir. Yere oturularak oyun hamuru, kinetik kum, mutfakta hazırlayacağınız undan hamurlarla oynayarak ve şekil vererek el kaslarının gelişmesine katkı sağlanır. Ayrıca lego ve benzer oyuncaklardan yeni bir ürün ortaya konmasında teşvik edilerek üretim becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlanır.

Tırmanma Duvarı

Ortam uygunsa odanın bir duvarına ayaklarını ve ellerini kullanarak tırmanacağı malzemeler konulur. Düşme payı da düşünülerek ve düşme ihtimaline karşı spor süngeri yerleştirilir. Çocuk burada tırmanacak, tutunacak, atlayacak bu şekilde hem bedensel gelişimi desteklenmiş olacak hem de vücudundaki enerji atmasına yardımcı olacaktır.

Kitap Okuma Köşesi

Odanın yine uygun bir noktasına minik bir kitaplık yaptırılır. Yanına bir yer minderi ve sırt yastığı konularak okuma yapması sağlanır. Aynı zamanda sevdiği oyuncakları da bu noktada gruplandırarak oynayabilir. Bu şekilde çok önemli bir konu olan kitap okumayı eğlenerek yapmış olacaktır.

Yukarıdaki başlıklar bakıldığında oyun dışı gibi gelebilir. Fakat şunu unutmamak gerekir, çocukların eğlendikleri her şey oyun haline gelir. Öğrenme çağında olduklarını düşünürsek, derslerinde de başarının eğlenmekten ve oyundan geçtiğini unutmayın. Bu arada bu ürünlerin birkaçını Oyuncak Marketi web sitesinden edinebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.