Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Edilmeli

22.04.2022
12
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Edilmeli
oy

Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Edilmeli Çocuklar, hayatta en değerli varlıklar arasında yer alırlar. Onların psikolojik olarak mutlu olmaları, sağlıklı bir gelişim süreci yaşamalarını sağlar. Bu bakımdan çocuklarınıza olan tepkilerinizde dikkatli olmanız gerekir. Çocuklarınıza karşı dikkatli davranmanızı gerektirecek durumların başında karne zamanları gelir. Birçok ebeveyn, karne zamanı çocuklarına sert ve olumsuz tavırlar sergilerler. Ancak bu tavırlar, onların psikolojik olarak etkilenmelerine neden olur. Çocuklarınıza karne zamanında daha dikkatli davranmanız, onların özgüvenlerini tetikleyebilir.

Aşırı Tepki Vermekten Kaçının

Ebeveynlerin birçoğu, özellikle de karnesi iyi olmayan çocuklarına karşı son derece tepkili olurlar. Ancak bu tepkiler, çocuğunuzu hem üzebilir hem de kendine olan güvenini kaybetmesine neden olabilir. Bu bakımdan aşırı tepki vermemeye dikkat edilmesi gerekir.

Çocuklarınızı Kıyaslamayın

Çocuklarınızı başka çocuklarla kesinlikle kıyaslamayın. Kıyaslama yapmak, çocuğunuzun özgüvenini olumsuz yönde etkiler. Çocuklarınızın herkes gibi olmasını istemeniz, yeteneklerinin ortaya çıkmasına engel olur.

Karneyi Çocuğunuzla Birlikte Değerlendirin

Karneyi çocuğunuzla birlikte değerlendirmeye çalışın. Böylece çocuklarınız hem kendini mutlu hisseder hem de eksik yönlerini tespit ederler. Değerlendirme yaparken üslubunuza dikkat etmeniz gerekir. Onlara karşı daha ılımlı ve anlayışlı olmanız, sağlıklı bir değerlendirme yapmanızı sağlar.

Etiketleme Yapmayın

Çocuğunuza, ”Başarısızsın, senden bir şey olmaz” gibi etiketlemelerde bulunmayın. Bu sert tepkiler, çocuğunuzun hem kendine hem de size karşı olan güvenini sarsabilir. Bireylerin bu konuda daha bilinçli hareket etmeleri gerekir.

Çocuklara Karne Tepkisi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklara karne tepkisi şu şekillerde olmalıdır:

-Başarısız karneleri de ödüllendirmeye çalışın.

-Karnelerde olan düşük notları, çocuklarınızla değerlendirmeye çalışın.

-Ebeveyn olarak kendinizi de sorgulayın.

-Eksik yönlerin tamamlanmasına odaklanın.

Bu durumlara dikkat ederek çocuklarınızın karnesini değerlendirmeniz gerekir. Doğru bir değerlendirme yapmak, çocuğunuzun başarısını olumlu yönde etkiler. Değerlendirme sırasında çocuğunuza karşı olan tavrınız da yine çocuğunuz üzerinde etki yaratır. Bireylerin, çocuklarına karşı son derece hassas davranmaları ve onların farklı yeteneklere sahip olabileceklerini kabul etmeleri gerekir. Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Edilmeli Çocuklarınızı, karne yüzünden kesinlikle cezalandırmayın. Bu, onların psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenmelerine neden olabilir. Unutulmamalıdır ki karne sadece bir prosedürdür.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.