Sulu Yemek Tariflerinde Suyun Miktarı

22.04.2022
10
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sulu Yemek Tariflerinde Suyun Miktarı
oy

Sulu Yemek Tariflerinde Suyun Miktarı Günümüzde ev hanımlarının ve çalışan kadınların oldukça yoğun olarak talep ettiği internet kaynaklı program uygulamaları yaygınlaşmıştır. Bu uygulamalar da yaygın olarak kullanılan programlar arasındadır. Gıdaların pişirme tekniği; türüne, barındırdıkları su muhtevasına, gıdaların sertlik derecesine gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bakliyat Pişirmede Suyun Önemi

Günümüzde bakliyat pişirmek eskisi kadar zor olmayan hatta hayatımıza düdüklü tencere çeşidinin girmesiyle kolay hale gelen gıda çeşidi olarak karşımıza çıkmayı başarmıştır. Bakliyat içine suyu alan aldıkça şişen ve yapısı itibari ile sert bir yapıya sahiptir. Böyle olması bakliyatı zor pişiren bir yapı haline getirmiştir. Su miktarı ise yemek pişerken bakliyatı yumuşatacak miktarda olmalı düdüklü tencere hayatımıza girdikten sonra ise bu miktar bakliyat yüzeyini kaplayacak miktara kadar azalma göstermiştir.

Sebzeleri Pişirmede Suyun Önemi

Hayatımızda sebze oldukça önemli bir yere sahiptir. İçinde bulundurduğu su ve lif oranıyla hem tokluk hissi vermesi, hem de barındırdığı su oranıyla masum olan gıdalar arasındadır. Tarif esası olarak sebze, içinde su muhtevası yüksek değerde bir besin olması sebebi ile kendi suyu ile doğrudan pişirilebilir. Ancak “her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır” sözünde olduğu gibi her bireyin gıdaları pişirme tekniği farklı olduğu için sebzeyi de bol su ile pişiren bireyler mevcuttur. Onların kullandığı miktar ise 2-4 ( bir su bardağı 200ml) su bardağı su olarak karşımıza çıkmaktadır.

Protein Ağırlıklı Gıdaları Pişirmede Suyun Önemi

Protein ağırlığı deyince akla ilk gelen beyaz ve kırmızı ettir. Bu tür gıdalar pişirdiklerinde ya da haşlandıklarında elde edilen suların besin değerleri de oldukça yüksektir. Sote edilen bir tavuğun ya da kırmızı etin kendi suyu ile piştiği yargısı bir gerçektir. Ancak bu tür gıdaların içerisine yardımcı başka tür gıdalar girince su ihtiyacı doğrudan artma göstermektedir. Tavuk için ortalama su miktarı 1-2 su bardağı(bir su bardağı 200ml) arasında yeterli olacakken, kırmızı et için ise bu miktar yarım litre seviyelerine ulaşmaktadır. Gıdaların su ihtiyacı onları pişirirken belli olmaktadır. Sulu Yemek Tariflerinde Suyun Miktarı Pişme derecesinden fazla su vermek gıdanın besin değerini ve tadını doğrudan değiştirmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.