Alzheimer Önlenebilir Mi

23.04.2019
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Alzheimer Önlenebilir Mi

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer “Şenol demans” olarak ta adlandırılan nöro-dejenaratif bir hastalıktır.

Hastaların anı hafıza kaybı ve zihinsel kapasitelerine düşüş ile kendini gösterir.

Bunun nedeni bir miktar beyin hücresinin ölmesi ve beynin çeşitli bölgelerinin körelmesidir.

Bu hastalık esas olarak 65 yaş üstü kişilerde unutkanlık ve davranış değişikliği belirtileri ile ortaya çıkmaktadır.

Alzheimer Önlenebilir Mi

 Ben unutuyorum alzheimer hastası mıyım?

Unutmak yediden yetmişe bütün insanlarda görülen bir durumdur. İnsan bazen bir eşyayı nereye koyduğunu unutur ancak bir süre sonra tekrar hatırlar. Bu şekilde günlük hayatta unutkanlık her insanda görülebilmektedir. Elbette günlük hayattaki bu unutkanlıklar alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilemez. Bu şekildeki unutkanlıklar normaldir ve herkeste olabilmektedir. Ancak alzheimer hastası olan insandaki unutkanlık günlük hayattaki unutkanlıktan farklı seyreder.

 Alzheimer Önlenebilir Mi?

Bu sorunun cevabını iki açıdan cevaplamak gerekmektedir.  Öncelikle doktor tarafından alzheimer teşhisi konmuş bir hasta açısından bakacak olursak; alzheimer hastalığını tamamen ortadan kaldıracak herhangi bir ilaç veya cerrahi müdahale bulunmamaktadır. Ancak bir takım ilaçlarla bu hastalığın belirtilerinin ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir.

Diğer açıdan bakıldığında, yani henüz doktor tarafından alzheimer teşhisi konulmamış bir insan düzenli bir beslenme ve birtakım fiziksel etkinlikler ile bu hastalığa yakalanmaktan korunabilmektedir.

Alzheimer hastalığı beynin fiziksel bir hastalığıdır. Bu hastalığın seyri sırasında beyinde, beyin hücrelerinin ölümüne neden olan plaklar ve yumaklar gelişir.

Bu sebeplerle alzheimer hastalığı ne cerrahi bir müdahale ile ne de ilaçla tam olarak kontrol altına alınamamaktadır.

Ancak ilaçlarla hastalığın belirtileri olarak ortaya çıkan unutkanlık ya da davranış değişikliği gibi durumların ilerlemesinin yavaşlatılması sağlanabilmektedir.

Alzheimer hastası olmayan bir kişi ise düzenli beslenme ve fiziksel aktivitelerle bu hastalığa yakalanmaktan korunabilmektedir. Alzheimer Hastalığı Sürekli okuyup öğrenerek beyindeki fiziksel aktiviteyi sağlamak bunlardan biridir.

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.