Akdeniz Diyeti Nedir?

31.03.2018
11
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Akdeniz Diyeti Nedir?

Dünyaca Popüler Akdeniz Diyeti

Son zamanlarda çok duyulan Akdeniz Diyeti dünyada en çok kullanılan diyet türlerinin başında gelmektedir. Akdeniz Diyeti Nedir? Günümüzde çoğu hastalıklara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bu diyetin temeli Akdeniz ülkelerinde yaşayan kişilerin sağlık ve formda olmasını sağlayan şeylerin araştırılması sonucu keşfedildiği tahmin edilmektedir. Akdeniz diyeti neden yararlıdır? İçinde bolca zeytinyağı, yeşillik ve balık türlerini bulunduran bu diyet damar sağlığından tutun da mide kanserine hatta göğüs kanserine bile iyi geldiği yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Akdeniz Diyetinde Yapmamız Gerekenler.

1)Evinizde zeytin yağından başka yağ kullanmayın.

2)Bol bol meyve ve sebze yiyin; meyveleri, sebzeleri, baklagilleri ve fındığı bol bol tüketin.

Meyveler ve sebzeler diyetlerinizde başlıca vitamin, mineral ve lif kaynağıdır ve ayrıca bize bol miktarda su sağlarlar. Günlük olarak 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek çok önemlidir. Yüksek antioksidanlar ve lif içeriği sayesinde, diğerlerinin yanı sıra çeşitli kardiyovasküler hastalıkları ve bazı kanserleri önlemeye katkıda bulunabilirler.

3)Ekmek ve diğer tahıl ürünleri (makarna, pirinç ve kepekli tahıllar) günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır.

4)En az işleme tabi tutulan, taze ve yerel olarak üretilen gıdalar en iyisidir. Mevsiminde yetişen ürünler en sağlıklı ve en güzel ürünlerdir; Hem hormon hem de aroma ve lezzet açısından.

5)Günlük olarak, yoğurt ve peynir özellikle yoğurt ve süt ürünlerini tüketin. Akdeniz Diyeti Nedir? sizlere fayda sağlayacak

6)Kırmızı et tüketmeye özen gösterin ve ana yemeklerinizi bir parçası haline getirin.

7)Balığa bol miktarda tüketin. Yağlı balıkların haftada en az bir veya iki kez tüketilmesi tavsiye edilir, çünkü bu yağ, hayvan kaynaklı olsa da, kalp hastalığına karşı koruma sağlar.

Taze meyveleriniz günlük tatlılarınız olmalı, tatlılar, kekler ve sütlü tatlılar sadece arada sırada tüketilmelidir.

8)Her gün fiziksel olarak aktif olun, çünkü iyi beslenmek kadar spor yapmakta önemlidir.

Sizlerde yaza girmeden forma girmek isterseniz Akdeniz Diyeti Nedir? yazımızı okuyarak zayıflayabilirsiniz