ELMA SİRKENİN FAYDALARI NELERDİR?

29.12.2021
79
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
ELMA SİRKENİN FAYDALARI NELERDİR?
oy

Elma sirkenin faydaları nelerdir; Elma sirkesi sağlıklı bir hayat sürmek için  en çok tercih edilen sirke  türüdür. Bilimsel çalışmalarla da desteklenen birçok faydası bulunmaktadır.Bunlardan bazıları ; kilo vermeyi hızlandırma,tokluk hissi oluşturma, kolesterol ve kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olma, enfeksiyonları temizlene olarak sayılabilir.

ELMA SİRKESİNİN VÜCUDUMUZA FAYDALARI

Orijinal bir elma sirkesi yapısında amino asitler ve antioksidan maddeler bulundurur. Elma sirkesi boğaz tahrişine , yüksek ateşin düşürülmesinde ve yara temizliği gibi alanlarda geçmişten günümüze kadar kullanılmıştır.Yapılan araştırmalar sirkeyle yıkanan meyve ve sebzelerin üzerindeki bakterilerin üremesini engelleyerek yiyeceklerin ömrünü uzattığını ve daha temiz olmasını sağladığını gösterir.

ELMA SİRKE ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR MU?

Yapılan araştırmalarda elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.Elma sirkesinin yemeklerden önce bir bardak suya bir yemek kaşığı eklenerek tüketilmesi hem tokluk hissi oluşturacaktır hem de metebolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak vücutta yağ yakımını hızlandıracaktır. Ayrıca düzenli olarak elma sirkesi tüketmenin kalp ve damar hastalıklarına sahip olma riskini azalttığı tespit edilmiştir.  Ancak elma sirkesi tüketenlerin mide sorunu olmaması ve yetişkin olmalarına dikkat edilmelidir.

ELMA SİRKENİN CİLDE FAYDALARI?

Cilt bakımında daha çok doğal yolları tercih edenler için elma sirkesi çok güzel bir alternatiftir. Bünyesinde bulundurduğu asetik asit sayesinde özellikle akne oluşumunun tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda cilde tonik olarak da uygulanabilir. Elma sirkesinden tonik yapmak için bir litre suya 1-2 yemek kaşığı sirke ekleyerek bir pamuk yardımıyla cildin her yerine eşit miktarda gelmesine dikkat edilerek uygulanabilir. Bu tonik cildin ölü derilerden arınmasına, aknelere ve sivilce  lekelerinin geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca cildi bakterilerden ve yabancı maddelerden temizlediği için siyah nokta oluşumunu engelleme konusunda da etkisi olacaktır.

ELMA SİRKESİ NE ZAMAN TÜKETİLMELİDİR?

Elma sirkesinin sağlığa yararları göz önünde bulundurulduğunda oldukça tercih edilen bir üründür. Sabah uyandıktan sonra ve akşam yemeğinden birkaç saat sonra olmak üzere günde iki kere tüketilmesi önerilmektedir.Bir suya eklenerek içilmesi tavsiye edilir anca herhangi bir mide rahatsızlığı bulunmayanlar sade olarak da tüketebilirler.