Zatürre Aşısı Nedir?

04.05.2021
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Zatürre Aşısı Nedir?

Zatürre Aşısı Nedir? Zatürre aşısı, her tür bakteriyel pnömoniye karşı koruma sağlar. Olası ölümcül veya yaşamı değiştiren enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olmak için yaşlılarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Zatürre (Pnömoni) Nedir?

Zatürre, her yaştan insanı etkileyebilen bir akciğer enfeksiyonudur. Genellikle ilaçla tedavi edilir, ancak aşı ile önlenebilir. Enfeksiyon, grip, bakteri ve çeşitli diğer virüsler gibi farklı kaynaklardan gelebilir. Sigara içmek, pnömoni enfeksiyonu olasılığını önemli ölçüde artırabilir. Aşı, grip veya fungal pnömoniye karşı koruma sağlamaz.

Zatürre Aşısını Kimler Yaptırmalı?

  • 65 yaş ve üstü tüm yetişkinler için Zatürre aşısı önerilir
  • Karaciğer veya kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olan yetişkinler
  • 2 yaşın üzerinde bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler
  • Koklear implantları olan kişiler
  • Sigara içenler

Aşı olduğunuz gün hastaysanız veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya enjeksiyonu geciktirdiyseniz bir sağlık uzmanına danışın.

Zatürre’nin Belirtileri Nelerdir?

Zatürre için yaygın semptomlar şunlardır: öksürük, ateş, burun tıkanıklığı ve nefes darlığı. Ancak, birçok pnömoni türü, daha ciddi sorunlara neden olan daha fazla enfeksiyona yol açabilir. Zatürre olduğunuza inanıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışın.

Zatürre Hastalığı Ne Kadar Ciddidir?

Zatürre hastalığı çok ciddi bir hastalıktır. Özellikle çok genç, çok yaşlı ve dalağı olmayan veya bağışıklığı bozulmuş kişilerde hastalık ve ölümün başlıca nedenidir. Toplumda önemli bir zatürre nedenidir.

Ayrıca neden olur:

Menenjit (beyin çevresindeki zarın iltihabı),

Sinüzit

Osteomiyelit (kemik iltihabı)

Bronşit

  • Kulak enfeksiyonu
  • Kan dolaşımı enfeksiyonu (Bakteriyemi)

Kimler Zatürre Hastalığı Riski Altındadır?

Herkes pnömokok ( zatürre) hastalığına yakalanma riski altındadır, ancak yaşlı insanlar ve çok küçük çocuklar enfeksiyon riski altındadır. Dalağı olmayan veya bağışıklık sistemi zayıflamış uzun süreli tıbbi rahatsızlığı olan kişiler özellikle risk altındadır.

Zatürre Aşısı Kimlere Yapılmamalıdır?

Zatürre aşısı çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, önceki bir zatürre aşısı dozuna veya aşının herhangi bir kısmına karşı gerçek bir şiddetli alerjik reaksiyon (anafilaksi) geçirdiyseniz bu aşıyı yaptırmamalısınız. Ateşiniz varsa, kendinizi iyi hissetmiyorsanız aşı ertelenmelidir. Zatürre aşısı, bu yaş grubunda pek işe yaramadığı için iki yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.