Grip Aşısı Nedir

04.05.2021
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Grip Aşısı Nedir
oy

Grip İnfluenza A ve B virüslerinin sebep olduğu, boğaz, burun ve akciğerleri esir alan akciğerlere yerleşen bir rahatsızlık. Grip Aşısı Nedir Kuluçka süresi üç güne dek uzayabilir ve grip olduğumuzu bilmediğimiz bu dönemde etrafımıza yayıp, bulaşa sebep olabiliriz. Grip genellikle eklem ağrıları, yüksek ateş, kuru öksürük, aşırı yorgunluk, zaman zaman titreme ile neredeyse tüm gücümüzü alır. Grip belirtileri ortalama 1 ile 3 gün arasında ortaya çıkar.

Grip Aşısı Nedir, Yaptırmalı mıyım

Yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda daha tehlikeli olabilir. Özellikle yaşlılar ile küçük çocuklarda diyabet, anemi, astım, kalp yetmezliği gibi hastalıkların ağırlaşmasına sebep olabileceği gerçeğine karşın aşı yapılması önem arz eder. Yaşlı diyabet hastalarında ise zatürre, bronşit, kronik bronşit, ansefalit gibi tehlikeli hastalıklara dönüşmesi olasıdır. Her yıl mutasyona uğradığı için Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu virüsün değişiminin tahlili, araştırması yapılarak o yılın grip aşısı piyasaya sunulur.

Grip Aşısını Hangi Mevsimde Olmalıyız?

Eylül ve Kasım ayları grip aşısı için en uygun zamanlardır. Koruyucu etkisi 6 bazen ise 8 ay devam edecektir. Grip aşısını 6 yaşından küçük çocuklar ile ilk üç ayın içindeki hamile kadınlar için durum farklıdır. İçeriğinde bulunan madde veya maddelere daha önce grip aşısı olup alerjik reaksiyon gösterenler bu aşıyı olmamalıdırlar. Grip aşısı sağlık kuruluşlarında, tecrübeli hekim ve personeli tarafından yapılır.

Grip Aşısı Grip Geçirirken Olunur mu?

Grip geçiriyorsak hekimimiz muhtemelen grip aşısını gribi atlattıktan sonra yaptırmamızı önerecektir. Bağışıklığa yapacağı etkinin zayıf kalmaması açısından önemlidir.

Grip Aşısı Olduğumuz Halde Gribe Yakalanma Riski Var mı?

Grip aşısı olup tekrar yakalanma riski az da olsa vardır. Gribin farklı bir alt türü size uğradıysa maalesef oluşabilen bir durumdur.

Grip Aşısının Yan Etkileri

En çok görülen yan etkileri kolda ağrı, yanma ve kızarıklık. Kırgınlık ve hafif ateş, nadiren alerjik reaksiyonlar. Çok nadir olarak ise, göz rahatsızlığı ve solunum sıkıntıları oluşabilir. Çok çok nadir ise sinir hücrelerini etkileyen bir rahatsızlık oluşabilir.

Grip Aşısının Bedeli Devlet Tarafından Karşılanıyor Mu?

Grip aşısının bedelini devlet bazı şartlarda karşılıyor. İlk grup 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar oluyor. Hiç bir belge aranmadan aşı olma hakkına sahipler.

  • Kronik rahatsızlığı olanlar, Astım dahil kardiyovasküler sistem hastalığı olanlar ve immün yetmezliği olanlar.
  • Diyabet ve metabolik hastalığı olanlar.
  • 6 ay ile 18 yaş arası olup, asetil salisilik asit tedavisi alanlar.
  • Kronik renaldisfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olanlar. İmmünsupresif tedavi alan erişkin ve çocuklar.
  • Yılda bir defaya mahsus ücretsiz aşı hakkına sahipler.
  • Diğer tüm vatandaşlar ise aşının ücretini ödeyerek olabilirler.

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.