B Vitamini Eksikliği, Riskleri Ve Tedavisi

24.04.2018
30
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
B Vitamini Eksikliği, Riskleri Ve Tedavisi
oy

B vitamini eksikliği her yaştan bireyi kolayca etkileyebilen ve ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. B Vitamini Eksikliği, Riskleri Ve Tedavisi B vitamini suda çözülebilen ve moleküllerinde kobalt içeren bir vitamindir. B12 vitamini eksikliği Vücuda yeteri kadar alınmadığında bağışıklık sistemind. Merkezi sinir sisteminde, kalp ve tansiyon açısından sorunlara neden olabilir.

 B vitamini Eksikliğinin Nedeni

B vitamini hücrelerin genetik yapısını kazanmasında, büyüme ve gelişmesinde oldukça etkilidir. Folik asit alımı, doğurganlığın devam etmesi, enerji üretiminin sağlanması, tırnak, saç ve cildin sağlıklı olabilmesi bakımından oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Kırmızı et, balık, karaciğer, yumurta, süt, böbrek gibi ürünler b vitamini bakımından oldukça zengindir.

           B vitamini eksikliği, sindirim sistemi hastalıkları. Tıbbi yönden gelişen durumlar ve alışkanlıklar nedenleri arasında sayılabilir. Pernisyöz anemi, çölyak hastalığı, alkol kullanımı, geçirilmiş olan mide ameliyatları. Uzun vadede kullanılan ilaçlar, yaşlılık, gastrit ve chron hastalığı B vitamini eksikliği nedenleridir.

 

 B vitamini Eksikliğinin Belirtileri

B vitamininin B1, B2, B3, B5, B7, B9 VE B12 gibi çeşitleri bulunmaktadır ve bunların her biri vücudun farklı alanlarında etkiye sahiptir. B vitamini eksikliği belirtileri arasında dikkat dağınıklığı, sinirlilik ve uzuvlarda uyuşukluk, cilt renginin solgun hale gelmesi, nefes nefese kalma ve çarpıntı, kilo kaybı ve iştahsızlık, hafızada ve algıda zayıflık, dildeki çatlakların artması, beyin hasarının oluşması bulunmaktadır.

 Tedavisi

B vitamini eksikliği tedavisi hastadan hastaya, konulan tanıya göre değişmektedir.  B Vitamini Eksikliği, Riskleri Ve Tedavisi B vitamini eksikliği yaşlılığa ve vejeteryan beslenmeden kaynaklanıyorsa B12 takviyesi gerekli görülebilir. Beslenme programı değişikliği B vitamini tedavisi için kullanılan bir başka yöntemdir. B vitamini ilaçları genellikle sorun beslenme eksikliğinin önüne geçmişse başvurulacak bir yöntemdir.

B vitamini ilaçları, biotin, pantotenik asit ve kolin içeren preparatlar olarak satılır. Ampul ve iğne yöntemi ise hasta ilaçlarla tedaviye cevap vermeyecek durumda ise başvurulan bir yöntemdir.