Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

08.01.2022
100
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesinin Sebepleri; Saç hem bayanlar hem de erkekler için çok önemli bir aksesuardır. Saçlarımızın alımlı olması için elimizden gelen her şeyi yaparız. Bu yüzden saçlarımızın sağlığı da önemlidir. Saç rengi değiştirme, saça şekil verme ve buna benzer yaptıklarımız saçımızı döker yada bakımsız olmasına sebep olur. Saç dökülmesinin en önemli sebepleri arasında yaşamış olduğumuz rahatsızlık yada hastalıklar yatmaktadır. Bunlar için kullandığınız ilaçlar, aldığımız kimyasal maddeler saçların dökülmesine sebep olur.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Bu bazen kalıcı bazen ise geçici sebepler olabiliyor. Sebebi ise genelde hormonlardan kaynaklı oluyor. Hormonların yeterince salgılanmamasından dolayı erkeklerde kalıcı olan kelliğe sebep olur. Hormonal değişiklikler, gebelik sonrası olan dönemler ve menopoz sonrası olan dönemler saçın dökülmesine sebep olur. Aynı zamanda kalp hastalıkları, depresyon, stres, tiroid problemleri , kullanılan ilaçlar, yapılan düzensiz diyetler, saçkıran ve saçtaki deri enfeksiyonları saçın dökülmesine sebep olabilir.

Saç dökülmesi sadece hastalık yada buna benzer sebeplerden olmayabilir. Bazen ise aileden gelen genlerden dolayı da olabilir. Saça yapılan işlemlerde saçın dökülmesine büyük ölçüde sebeptir. Örneğin perma, saçı sık boyamak, saçı düzleştirmek, saça uygulanan kimyasal maddeler ve saçı sıkı toplama dökülmelere sebep olabilir. Saç dökülmesine vitamin, demir ve protein eksikliği de sebep olur.

Bunlara dikkat edin.

Bu konuda yapmanız gereken düzenli beslenmek, kan değerlerinize dikkat etmek, saçınıza uyguladığınız şeylere dikkat etmek ve saç dökülmelerine sıkça karşılaşıyorsanız doktorunuza görünmektir. Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Bunun dışında yapacağınız işlemler hem size hem de sağlığınıza zarar verebilir.