Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor

23.06.2021
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor

Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor İnsülin direnci sıklıkla obezite ile görülen bir durum olmasının yanı sıra her obez bireyde ya da çocukta insülin direnci vardır gibi kesin bir yargıya ulaşılamaz. Aynı zamanda insülin direncinin oluşması için yetişkin ya da çocuğun obez olması gerekmez.

İnsülin Direncine Eşlik Eden Durumlar

İnsülin direnci çoğunluk ile obezite ile ortaya çıkan bir durumdur. Her obez bireyde olmadığı gibi obez olmayan çocuk ve yetişkinlerde de görülebilen bir durumdur. İnsülin direncine gebelik ve ergenlikte de karşılaşılır. Vücutta kilo artışının olduğu durumda insülin direnci de artış gösterir.

İnsülin direncinde vücudun farklı yerlerinde kabarmalar ve koyulaşmalar oluşur. İnsülin direnci çocuklarda erken koltuk altı kıllanmasına, genital bölge kıllanmasına ve vücutta tüy artışına neden olabilir. Genç kızlarda ve kadınlarda görülen adet düzensizliğinde ve androjen yüksekliğinde temel neden insülin direncidir. İnsülin direnci karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları ve pıhtılaşma oranını arttırır.

Çocuklarda Obezite

Obezite; vücutta yağ dokusunun yüksek miktarda olması ya da yağ miktarının vücut kütlesine oranının fazla olmasıdır. Özellikle çocukluk döneminde obezite önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Yetişkinlik dönemlerinde obez olan insanlara baktığımızda bunların birçoğunun çocukluk dönemlerinde de obez oldukları söylenebilir.

Obezite hormonlarda görülen bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkar. Çocuklarda olan obeziteye baktığımızda bunun nedeni ise aşırı yemek yemeye bağlıdır. Obez olan çocuklar yaşıtlarına göre oldukça uzun ve iridir. Burada tam tersi bir durum olan kısa ve obezite olan çocuklar da nadir de olsa karşımıza çıkabilir.

Çocuklarda Obezite İle Başa Çıkmanın Yolları

Obez çocuk mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır. Öncelikle ailede obez olması durumu incelenmeli ve çocuğun beslenme listesi kontrol edilmelidir. Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor Bazı çocuklar çok fazla yememesine rağmen, tükettikleri besinlerin yüksek düzeyde karbonhidrat ve yağ içermesi kilo almalarına sebebiyet verir.

Obez olan çocuğun büyüme kaydı gözden geçirilmeli ve gelişim döneminde olduğu gruba göre durumu değerlendirilmelidir. Obezite tedavisi doktor, diyetisyen ve hasta işbirliği içerisinde yapılmalıdır. Çocuğun bu tedaviyi düzenli spor yaparak desteklemesi daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlar.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.