Yenilenebilir Enerji

06.03.2019
0
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yenilenebilir Enerji

Akça Enerji Olarak sizlere mükemmel belgelendirme hizmetleri sunacağız. Enerji Kimlik Belgesi ve Yenilenebilir Enerji Doğal süreçlerde devam eden enerjiden elde edilen enerjiye yenilenebilir enerji denilmektedir. Bu enerjinin ortalama %80’i fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Bu kaynak, kömür ve petrole olan bağlılığı büyük ölçüde azaltıyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına şu şekilde örnek verebiliriz: Hidrolik, Rüzgâr, Hidrojen, Okyanus Enerjisi ve Biyokütle. Sanıldığının aksine yenilenebilir enerji kaynakları bitmez. Dalga, rüzgâr, su ve güneş gibi kendini sürekli olarak yenileyebilen kaynaklardan üretilmektedir. Zamanla bitmez ve tükenmez. Kendini sürekli olarak yenileyebilir.

Enerji Kimlik Belgesi

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hakkında

Yenilebilir enerji kaynaklarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Güneş Enerjisi: Güneş, evrende bulunan bütün gezegenler için enerji kaynağıdır. Dünyamız için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Yaz aylarında sağlamış olduğu pratiklik sayesinde maddi anlamda bizlere büyük yardımları bulunmaktadır. Güneş panelleri sayesinde evin sıcak su ihtiyacı karşılanabilir.

Rüzgâr Enerjisi: Bu enerji kaynağı aslında güneş enerjisi olarak belirtebiliriz. Karalar ve denizler aynı oranda ısınmamaktadır. Bu da rüzgârı meydana getirmektedir. Rüzgâr ilk olarak mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüşür. Bu enerjinin kuvveti ise, rüzgârın esme derecesine bağlıdır.

Yenilenebilir Enerji

Biyoenerji: Tükenmez enerji kaynakları arasındadır. Her yerden elde edilir. Günümüzün en önemli enerji kaynakları arasında yerini alır. Bu enerji kaynağını buğday, mısır, otlar, hayvan dışkıları, sebze ve meyve atıkları oluşturur.

Jeotermal Enerji:  Yenilenebilir Enerji Kelime anlamı olarak Jeotermal, yer ısısı anlamına geliyor. Yerde bulunan çatlaklardan sular magma tabakasına iner. Magmada ısınan su, buhar olarak yeryüzüne ulaşır. Burada da pek çok enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Hidroelektrik Enerjisi: Bu enerjinin temelinde, akan suyu elektrik enerjisine dönüştürmek bulunuyor. Bu enerji türü özellikle yükseltinin fazla olduğu yerlerde elde edilmektedir. Buradan suyun akışı hızlı olacağı için, enerji daha kolay bir şekilde elde edilecektir. Enerji Kimlik Belgesi içinde bizlerden fiyat alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.