Enerji Kimlik Belgesi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

08.03.2019
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Enerji Kimlik Belgesi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Enerji Kimlik Belgesi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor? Enerji kimlik belgesi çıkarttırmak istiyorsanız, aşağıdaki belgelere sahip olmanız gerekiyor. Belgelerinizin eksiksiz olması, işlemlerinizi daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Mimari Proje
  • Statik Proje
  • Mekanik Proje
  • Isı Yalıtım Projesi
  • Elektrik Aydınlatma projesi
  • Mantolama Sözleşmesi

Belirtilen bu belgelere sahip olmanıza gerekiyor. Eğer projelerinize ulaşamadıysanız, EKB uzmanlarına ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi İçin Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Enerji kimlik belgesi almak için sadece belgelerinizin olması yeterli değildir. Beraberinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bu noktaların başında da, belgeyi düzenleyecek danışmanlık şirketinin seçimi geliyor.

Mevcut olan binalar için enerji kimlik belgeleri, danışmanlık şirketleri tarafından veriliyor. Yeni binalar için enerji kimlik belgesi için uzmanlara başvurmak gerekmektedir. Her iki durum için de enerji kimlik belgesi almak gerekiyor. Bunun için de en üst merciinin Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı olduğunu ifade edelim.

Enerji Kimlik Belgesi Üzerine

2020’nin yakınlaşmasıyla beraber Enerji Kimlik Belgesine verilen önem daha da arttı. Uzun zamandır herkesin araştırdığı EKB, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanuna göre çıkartılmaktadır. Bu belgenin çıkartılmasındaki en temel amaç, enerjinin daha verimli kullanılabilmesini sağlamaktır. Bu şekilde israf önlenir ve çevrenin korunmasına katkı sağlanır. Enerji kimlik belgesinin enerji seviyesi ne kadar yüksek olursa, verimlilik o kadar artacak ve milli gelir yurt dışına çıkmadan ülkemiz sınırları içerisinde kalacaktır.

Günümüzde 50 metrekare üzerindeki bütün yapıların enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi Belirli sınıflara göre düzenlenerek verilen belgelerin doğru enerji sınıfa girmesi gerekiyor. Bu sınıflar A ile G asında düzenlenmiştir. A en verimli enerji seviyesini ifade ederken, G en düşük enerji seviyesini ifade etmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.