Antalya Perge Transfer

25.11.2019
3
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Antalya Perge Transfer
oy

Perge Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan Merkeze 18 km uzaklıkta olan bir zamanlar Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış antik kenttir. Şehrin tarihçesi Pamfilya bölgesi ile birlikte incelenmektedir. Bölge içerisinde tarih öncesinden kalma mağaralara ve o dönemde yaşanmış yerleşimlere rastlanmaktadır. antalya transfer En tanınmış mağaralar içerisinde Karain Mağarası, Öküzini mağarası, Belbaşı kaya sığınakları, Beldibi, Bademağacı Mağaraları bulunmaktadır. Bunlar tarih öncesi en tanınmış yerleşim yerleridir. Pamfilya ovası tarih öncesinden itibaren sevilen ve yerleşime elverişli bölgelerdendir.

Perge kentinin Hint İmparatorluğu döneminde de önemsendiği bilinmektedir. Bu 1986 yılında Hattuşaş kazılarında bulunan tunç levha üzerindeki yazılardan da bilinmektedir. M.Ö. 1235’den önceye tarihlenen levha Hitit Kralı Tuthaliyave Vasal Kral Kurunta arasındaki anlaşma metnini içermektedir. Yapılan araştırmalara göre Şehir hiç bir bölge taraflarına kalmayarak, bağımsızlığını korumuştur.

Perge Transfer için tıklayınız.
Perge Tiyatro; Perge de Cavea Tiyatrosu, Scene ve Orkestra olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır. antalya havalimanı transfer Sahne ve cavea arasında orkestra ya ayrılan alan bulunarak yarım daire şekline benzemektedir. bir zamanlar bu orkestra alanında hayvan dövüşleri de yapılmıştır. Seyirci kapasitesi 13000′ dir. Üst tarafta 23 alt tarafta 19 sırası bulunmaktadır. Perge tiyatrosunda en ilginç bölümlerden biri de sahne binasıdır. Bina 5 kapı ile kulise açılarak şarap tanrısı Dionysos’ un hayatını ve o dönemin yaşamını anlatan rölyefler bulunmaktadır. Tiyatronun sahne binasında mermer kabartmalar kullanılmıştır.

Stadyum; Antik dünyadan bugüne gelmiş en iyi stadyumlardan biridir. İnce uzun ve diktörtgen planlıdır. Ana malzemesi yörenin doğal taşlarından yapılmıştır. Genişliği 0,630m. , yüksekliği 0,436 m. olan bu stadın 11 oturma sırası vardır. Uzun kenarlarında ki boşlukları üzerlerindeki dükkan sahibi adı ve satılan malın cinsi yazdığından dolayı geçmişte buranın bir dükkan olarak kullanıldığını göstermektedir. Stadyum yaklaşık olarak 12000 kişilik kapasiteye mevcuttur.

Helenistik Kapı; Bu surun 3 kapısı bulunmaktadır. Doğu, batı ve güney tarafında bulunmaktadır. Güneydeki kapı avlulu kapı türlerine girmektedir. Dört katlı oval avlulu bir yapıya sahiptir. İki yuvarlak kule ile korunmaktadır. Milattan sonra Şeref avlusu haline getirilmiştir. antalya vip transfer Helenistik duvarlar renkli mermerler ile kaplanmıştır.

Agora; Şehrin politik ve ticari merkezi olarak bilinmektedir.Ortada bulunan avlunun etrafında dükkanlar bulunmaktadır. Bu dükkanlardan bazılarının tavanlarında mozaikle kaplı işlemeler bulunmaktadır. Dükkanlardan biri Agora’yı çevreleyen sokaklara, diğeri ise Agora’ya açılmaktadır. Batı giriş dışındaki bütün ana girişler örülerek kapatılmıştır. Güney kanatta bulunan dükkanlar arazinin eğimine bağlı olarak iki katlıdır.

Güney Hamamı; Büyüklüğü ve anıtsallığı ile dikkat çeken kentin en iyi korunmuş yapılarından biridir Güney Hamamı. Soğuk banyo, sıcak banyo, ılık banyo, beden hareketleri, soyunma gibi mekanlara ayrılmış şekildedir. Bazı mekanların tabanlarında ısıtma sistemleri de bulunmaktadır.

Perge de gezip tarihi iç içe yaşaya bileceğiniz bir çok yapı bulunmaktadır. Bunlardan bazı diğer yapılar da surlar, anıtsal çeşme, Nekropol, Gymnasium ve kapılardır.

Perge’yi Ziyaret etmek için Transfer hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.