BADEM YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

31.12.2021
103
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
BADEM YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?
oy

Badem yağının faydaları nelerdir: Badem yağı E vitamini, kalsiyum, çinko, demir, fosfor, selenyum, bakır, magnezyum ve niasin açısından zengindir. Badem, birçok sağlık yararı olan besleyici bir besindir. Bu lezzetli yiyecek, saç ve cilt bakımında doğal bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Badem yağı toksik olmadığı için güzellik bakımında da kullanılabilir.

Badem Yağı Nedir?

Badem genellikle fındık olarak adlandırılır, ancak badem şeftalideki tohumlardır. Badem bütün olarak yenebilir veya un veya süt haline getirilebilir. Yağ bakımından zengin olan badem, mükemmel bir yağ kaynağıdır. Tatlı badem çeşidi gıda, kozmetik ve yağ olarak kullanılmaktadır. Acı bademlerin tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Ancak, uygun şekilde kullanılmazsa toksik olabilir.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

  • ​​​​​Cildinizi Onarır

Badem yağı cildi pürüzsüz ve sağlıklı hale getirebilir. Badem yağı, cildi nemlendiren ve emilimi artıran A, B ve E vitaminleri bakımından zengindir. Badem yağının faydaları nelerdir 2007 yılında Hindistan’daki Hamdard Üniversitesi Eczanesi tarafından yapılan bir araştırma, badem yağının ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasara karşı etkili olduğunu ve ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarın iyileşme sürecinde rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca badem yağı, hassas cilde sahip kişilerin, özellikle de bebeklerin cildinde mükemmel etkiler yaratabilir.

  • Gözlerdeki Mor Halkaları Giderir

Gözünüzün çevresinde mor halkalar varsa ve bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, bu sorunu çözmek için E vitamini bakımından zengin badem yağı kullanabilirsiniz. Göz altına badem yağı masajı yaparak cildinizi gençleştirebilir ve her gün koyu görünümünü azaltabilirsiniz.

  • Kolesterolu Dengeler 

Badem yağının faydalarından biri de kolesterolü düzenlemesidir. Bu yağ, iyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür ve genellikle kolesterol seviyelerini düşürür. Yemeğinizde badem yağı kullanarak kolesterolü kontrol altına alabilirsiniz.

  • Kalp Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Badem yağı, tekli doymamış yağ asitleri ile doludur ve bu da kalp sağlığı için çok iyidir. İnsan vücuduna faydalı olan doymamış yağ, folik asit, potasyum ve protein ağırlıklı olarak badem yağında bulunur. Ayrıca içeriğindeki Omega-3 ve Omega-6 yağları da kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur.

  • Tırnaklara Bakım Yapar

Tırnaklarınız sürekli kırılıyor ve sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak sadece hayalinizse badem yağı kullanabilirsiniz. Tırnaklara ve tırnak yatağına günde bir kez badem yağı sürerek çatlakları ve mantar enfeksiyonlarını önleyebilir ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

  • ​​​​Hafızayı Geliştirir Ve Sinir Sistemini Korur

​​​​​​​Badem yağı bol miktarda potasyum ve Omega-3 yağı içerir. Badem yağının faydaları nelerdir Bu özelliklerinden dolayı badem yağı hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Geceleri bir bardak süte birkaç damla süt dökerek badem yağını tüketebilirsiniz, bu sinir sistemine iyi gelir ve basit unutkanlıklardan kurtulur.

  • Saçları Onarır

​​​Badem yağı, zengin bir vitamin kaynağıdır ve saça da faydalıdır. Saçınızı yıkadıktan sonra saçınızı daha sağlıklı hale getirmek için birkaç damla badem yağı ile başınıza masaj yapabilirsiniz. Aynı zamanda saçların kepeklenmesini önler.