Kısaca Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalı?

28.01.2024
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kısaca Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalı?
oy

Kısaca Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalı? Çağımızın bize sunduğu yorucu hayat tarzı zaman zaman sağlıklı bir yaşam sürmemize engel oluyor peki bu durumda biz ne yapabiliriz? Hayatımızda yapabileceğimiz bazı küçük değişiklikler hem genel anlamda motivasyonumuzu hem de hayat kalitemizi yükseltebilir. Beslenme alışkanlıklarımızı mümkün oldukça doğal ve temiz gıdalardan seçerek bedenimizi beslemeliyiz.

Kısaca Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalı?

Yemek yeme konusu aslında tahmin ettiğinizden daha önemli bir yere sahip olabilir. Günlük besin değerleri mümkün oldukça dengeli ve çeşitli tutulmalı. Kaliteli bir yaşam aslında günümüzün neredeyse yarısını ayırdığımız uyku döngüsü ile de fazlasıyla bağlantılıdır.

Uyku saati kadar uyku için ayrılan saat aralığı ve hatta uykunun bölünüp bölünmemesi durumu da fazlasıyla önem taşır. Öneriler tabi ki de insandan insana çeşitlilik gösterebilir fakat genel anlamda şunu söyleyebiliriz ki 9 saatlik uyku ile en geç akşam saat 11 de uykuya dalmak sağlıklı bir uyku döngüsüne sahip olmamızda etkili olucaktır. Peki başka bize ne lazım? Size tavsiyem haftalık spor takvimi oluşturun.

Kardiyo ve kas gelişimi üzerine dengeli bir spor takviminin fazlasıyla faydasını göreceksinizdir. Kısaca Sağlıklı Yaşam İçin Ne Yapmalı?  Bunun yanında gün içinde ne yapmalı buna da biraz değinelim. Gün içinde mümkün oldukça hareketli olmaya çalışın eğer ki masa başı işinde çalışıyorsanız her yarım saat veya 1 saatte bir olmak üzere kalkıp 10 dakika boyunca hareket etmelisiniz.

Hareket bizi ve hücrelerimizi genç tutar tembellik ise yaşlılığı hızlandırır buna şu şekilde bakabiliriz hareket etmeyen bir vücudun kendisine pek bir faydası olmaz. Burada belirttiğim bu üçlü kavram en basit anlamda fark yaratmamızda etkisini hızlıca gösterebilecek temel noktalardı ve bunlar bu işin temeli oluşturan kavramlar da diyebiliriz.