E-spor nedir?

12.04.2022
15
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
 E-spor nedir?
oy

 E-spor nedir?  Elektronik spor, takımlı ve iletişimli video oyunu yarışmalarına verilir. Oyunlar genellikle profesyonel oyuncular tarafından profesyonel arenada gerçekleşir. Çoğu zaman seyircili olan organizasyonlar bu zamanlarda covid-19 dolasıyla seyircisiz devam etmektedir.

 E-spor ne oluyor

Günümüzde teknoloji çağının en önemli getirilerinden biri olan e-spor kavramı, dünyada oldukça büyük kitleye sahiptir. Günden güne artan bu kavram, spor dünyasında tanınan büyük kulüplerinde odağındadır.  E-spor nedir? Örneğin Türkiye de Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi kulüplerin de e-spor takımları bulunmaktadır.

 E-sporcu nasıl olunur?

E-sporcu olmak için öncelikle ilgilendiğiniz alan ve oyun çok önemlidir. Bu oyunda ustalaştıktan sonra kendinize bir kulüp aramaya başlayabilirsiniz. Resmi bir oyuncu olacaksanız da ülkemizde Türkiye E-spor Federasyonu (TESFED) üzerinden e-spor lisansı almak mümkün. 6 yaşını doldurmuş herkes bu lisansı çıkarabilir. Bu arenada her ligin kendi yaş sınırlaması vardır.

E-sporcular ne kadar kazanıyor?

Ortalama olarak e-sporcu maaşı net asgari ücretin “7,77 üzerinde gözükmektedir.  E-spor nedir? Bunun dışında aile yardımı, prim gibi olanaklar da göz önünde bulundurulabilir. Kesin maaş bilgileri belirtilmemiştir.