IOS DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

27.04.2021
15
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
IOS DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?
oy

IOS DNS Değiştirme Nasıl Yapılır? IOS, iPhone ve Macbook cihazları başta olmak üzere bütün Apple cihazlarında kullanılan işletim sistemidir. Kullanıcı dostu, pratik bir yapıya sahip olmasına rağmen kendi içerisinde zorluğu da bulunur. IOS ayarları diğer işletim sistemlerinin ayarlarına göre biraz daha karışık ama karışık olduğu kadar da gelişmiştir. Birkaç basit adımla IOS cihazınızın DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz.

DNS Nedir?

DNS, Türkçesi ile Alan İsimlendirme Sistemi, aslında bilgisayarınıza verilen bir isimdir. Nasıl anne ve babalar çocuklarına bir isim veriyorsa, bilgisayar yapımcıları da bilgisayarlara bu taraz sayısal isimler veriyor. Bu şekilde kullandığınız cihazın tanınması kolaylaşıyor. Bilgisayarınızla, tabletinizle ve telefonunuzla bir internet sitesine girdiğinizde karşı taraf sizi tanımlayan bu sayısal ismi görüyor. Yani aslında DNS dediğimiz kavram olmadan herhangi bir internet sitesine giremezsiniz.

DNS Neden Değiştirilir?

İnsanların DNS adreslerini değiştirmesinin en büyük sebeplerinden biri de istedikleri siteye kendi DNS adresleriyle giremiyor oluşlarıdır. Çünkü DNS’niz aslında internet sağlayıcınıza bağlı olduğundan sizin bulunduğunuz konumu da gösterir. Bu yüzden insanlar DNS değiştirme yoluna gitmiştir.

IOS İşletim Sisteminde DNS Ayaları Nasıl Değiştirilir?

DNS Ayarlarınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenmeden önce bilmeniz gereken bir husus var ki o da hücresel verideyken DNS değiştiremeyecek oluşunuzdur. Yani akıllı telefonunuz sadece Wi-Fi üzerinden kablosuz bağlantıya sahipken telefonunuzun DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu husus dışında hiçbir zorluğu yoktur. Yapmanız gereken ilk adım, bütün uygulamaların bulunduğu ana ekran menüsünü açmaktır. Buradaki uygulamalardan ayarlara girmelisiniz. Ayarlar uygulamasına girdiğinizde uçak modunun hemen altında Wİ-Fi bölümünü göreceksiniz.

Bu bölüme giriş yaptıktan sonra Wi-Fi bağlantısı şart olduğundan kablosuz bağlantı aktif hale getirilir. IOS DNS Değiştirme Nasıl Yapılır? Seçilen bağlantı adresinin isminin hemen yanında bir daire içerisinde duran “i” harfini göreceksiniz. Bu harfe bastığınızda önünüze ilk olarak “DNS’i ayarla” bölümü gelecektir. Bu bölüme girdikten sonra “DNS’i Ayarla” kısmındaki “Otomatik” ibaresini “Elle” yapmalısınız. Daha sonra “Sunucu Ekle” bölümüne basarak buraya istediğiniz DNS ayarlarını girebilirsiniz.

IOS’ta Kullanabileceğiniz DNS Ayarları

Yandex DNS: 77.88.8.88 veya 77.88.8.2

Google DNS: 8.8.4.4 veya 8.8.8.8

Smart Safe: 54.85.9.10 veya 54.85.12.30

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.