Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur?

22.04.2022
82
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur?
oy

Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur? Çocuklarda sık sık karşılaşılan dudak morarması rahatsızlıkları zaman zaman çok basit bir durumu ifade ederken bazı durumlarda ise çok ciddi ve hatta hayati durumların habercisi olabilir. Bundan dolayı da aileler bu gibi bir anormalliği sezdikleri anda hekime başvurmalı, gerekli önlemleri vakit kaybetmeden almalıdır.

Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur?

Kalp Hastalıkları Zaman Zaman Dudak Morarmaları ile İşaret Veriyor Kalp hastalıklarının belirtileri arasında pek çok zaman dudak morarmaları da yer alıyor. Aynı zamanda dudaklarda görülen morarmalar, bu durumun en ciddi sebebi olarak da dikkat çekiyor. Elbette tek başına dudak morarması bulunması durumunda telaş yapmayı gerekli kılacak bir durum pek çok zaman söz konusu olmuyor. Ancak bununla birlikte göğüs ağrısı, nefes darlığı çarpıntı ya da bayılmalar söz konusu oluyor ise kalp hastalıklarının düşünülmesi ve detaylı bir şekilde tüm kontrollerin yapılması gerekiyor. Ayrıca küçük çocuklarda, söz misali bebeklerde ağrı ya da benzeri durumlar kendiliğinden anlaşılamayacağından dolayı morarmanın yanı sıra sürekli ağlama ya da huzursuzluk hali, kalpteki delikleri dahi işaret edebiliyor.

Kalp Hastalıklarında Diğer Uzuvlar da İhmal Edilmemeli

Kalp hastalıklarına işaret eden morarmalarda sadece dudaklar ile sınırlı kalınmaması da çok büyük önem taşıyor. Bu gibi sağlık sorunlarında genel olarak tırnaklarda ve dilde de morarmalar dikkat çekiyor. Hal böyle olunca da ailelerin dudaktaki morarmayı gördükten hemen sonra dil ve tırnaklara da bakması gerekiyor. Hatta çocukların elleri dahi bu alanda ipuçları verebiliyor. Şöyle ki, tırnağın kenarındaki doku giderek fazlalaşıyor ve bu fazlalaşmadaki anormallik gözle görülür ölçüde oluyor. Netice olarak ise parmağın ucu yuvarlak bir hal alarak tuhaf bir görüntü meydana getiriyor.

Bazen Sadece Fiziksel Bir Faktörden Kaynaklanabiliyor

Dudak morarmaları bazı durumlarda sadece fiziksel bir faktörden de kaynaklı olabiliyor. Bunların başında ise çocukların dudaklarına herhangi bir şekilde darbe alması geliyor. Bu darbe genellikle diş izi oluyor. Ayrıca eğer fiziksel faktörlerden kaynaklı bir morarma söz konusu ise bu genelde anında oluşmuyor. Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur? Dokunun morarması için belirli bir sürenin geçmesi de gerekiyor. Nitekim aileler de anında meydana gelmemesinden dolayı telaşa kapılıyor ve aslında fiziksel kaynaklı olan bir morarmaya farklı anlamlar da yükleyebiliyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.