Yenidoğan Gelişiminde Ailenin Önemi

22.04.2022
20
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yenidoğan Gelişiminde Ailenin Önemi
oy

Yenidoğan Gelişiminde Ailenin Önemi Kuşkusuz her ailenin en önemli ve değerli varlıkları çocuklarıdır. Ayrıca bir bireyin bebeklik sürecinden başlayarak ilerideki gelişimi, başarısı, toplumsal gelişimi gibi faktörlerin en önemli etkeni ailedir. Bu yüzden hamilelik ile başlayan bu süreçte her ebeveyn bebekleri için gerekli her hazırlığı tamamlamak ve yeterli bilgi sahip olmak için sabırsızlanırlar. Bu konuda kendisini yetersiz hissedenler ve ne yapması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini bilmeyenler için çocuk bakımı ile ilgili birçok kitap bulunabilir ve okunabilir. Kitaplar bu süreçte ailenin yol göstericisi olabilir. Birçoğu uzman kişiler tarafından yazılan kitaplarda her konuda bilgiler yer almaktadır.

Yenidoğan Gelişiminde Ailenin Önemi

Yenidoğan Neye İhtiyaç Duyar?

Yenidoğan, daha yeni doğmuş bebekler için kullanılan bir tabirdir. Bebeklerin dünyaya geldikleri andan itibaren en ihtiyacı olan şeylerden biri anne ve baba sevgisidir. Özellikle anne ile kurulan bağ çocuğun sağlıklı bir gelişimi olabilmesi için çok önemlidir. Çünkü yeni doğmuş bir bebek bile kendine güvenli bir ortam arar, güvende hissetmek ister. Yenidoğan Gelişiminde Ailenin Önemi Bunun yanında hiçbir şeyi kendi başına yapamayacağından dolayı beslenmesi bile aileye bağlıdır. Annenin doğumdan itibaren bebeğini tanıması çok önemlidir. Örneğin; sıcaklık, ses, ışık gibi çevresel faktörlerden her bebek farklı etkilenir.

Annenin bebeğinin bu durumlara nasıl tepki vereceğini bilmesi hangi durumlarda huzurlu olacağını bilmesi bebeğin gelişimi için önemlidir. Anne bebeğinin kişisel, karakteristik özelliklerini tanırsa yenidoğan dönemi çok daha rahat ve başarılı geçirilebilir. Bu sayede anne ve bebek arasında çok güzel bir duygusal bağ oluşturulabilir ve uyumlu bir ilişki kurulabilir. Bebek kendisini rahat hissettiği zamanlarda daha keşif edici davranışlar sergiler, huzursuz olduğu bir ortamda ise tam tersi. Ailenin önemi bu yüzden bebek gelişimi açısından önem arz eder.

Ailenin Önemi

Anne bebek arasındaki ilişki daha anne karnında başlar ve hayat boyu sürer. Bu ilişki çocuğun psikolojik, fiziksel gelişimini çok derin bir şekilde hayatı boyunca etkiler. Yenidoğan dönemde beceriler henüz gelişmemiştir. Bu yüzden bebek kendisine bakan kişiye bağımlıdır. Bu bağımlı geçirilen süreçte paylaşılan ilişki, bebeğin duyusal ve zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.