Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları

31.01.2022
99
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları
oy

Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları Isırgan otu, Asya ve Avrupa’da yaygın olarak bulunan bir bitkidir. Bu bitki, yaprakları ve sapları dokunulduğunda ciltte kırmızı, kaşıntılı lekelere neden olabileceği için popülerdir. Bununla birlikte, Penn State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan araştırmaya göre, ısırgan yaprağının bir takım sağlık yararları vardır. Isırgan otu yapraklarının faydaları, sapları ve kökleri ile birlikte bitkisel ilaç haline getirilerek işlendikten sonra elde edilir.

Isırgan otu yapraklarının sağlığa faydaları nelerdir?

1. İdrar Problemleri

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), yani iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyüdüğü bir durumdur. Bu durum idrarın vücuttan atılmasında önemli rol oynayan tüp olan üretranın sıkışmasına neden olur. Sonuç olarak, BPH’li kişilerde düzgün olmayan bir idrar akışı olur. İdrar yaparken ağrı gibi, idrarın tamamlanmadığını hissedene kadar bir takım semptomlara neden olur. Isırgan otu yapraklarının sağlığa faydaları nelerdir? Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan fareler üzerinde yapılan çalışmalara dayanarak, ısırgan otu, BPH semptomlarını tedavi etmek için ilaçlar kadar iyi özelliklere, yani finasteride sahiptir . Bazı uzmanlar, ısırgan otunun idrar akışındaki faydalarının içindeki kimyasal bileşiklerden geldiğinden şüpheleniyor. Bu bileşikler prostat hücrelerini ve BPH’ye neden olan hormonları etkileyebilir. Bu nedenle, ısırgan otu genellikle idrara çıkmayı yumuşatmak ve mesane enfeksiyonlarını tedavi etmek için bitkisel bir karışım olarak kullanılır.

2. Eklem Ağrısı

Artrit, hastanın eklemlerinde ağrı hissetmesine neden olabilir. Bu durum genellikle ellerin, kalçaların ve omurganın eklemlerini etkiler. Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları  Dr. Amerika Birleşik Devletleri’nden bitki uzmanı ve klinik beslenme uzmanı Josh Axe, ısırgan otu yaprağı iltihaplı eklemlerden kaynaklanan ağrıyı en aza indirmek için faydalıdır. Bu faydalar nedeniyle, artritli kişiler tamamlayıcı bir tedavisi olarak ısırgan otu yapraklarını kullanırlar, böylece steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçların (NSAID’ler) kullanımını azaltırlar. Bu iltihap önleyici ilaçlar bilindiği gibi uzun süre kullanıldığında bir takım ciddi yan etkilere neden olabilir. Doktor Dyah Novita Anggraini , ısırgan otu yapraklarının ağrı semptomlarını azaltmadaki olumlu etkisinin içindeki bileşiklerden geldiğini söyledi. “Isırgan yaprağındaki bileşikler, iltihap önleyici etkiye (anti-enflamatuar) sahiptir, böylece artrit hastalarında ağrı semptomlarına yardımcı olur” dedi.

3. Ateş

Alerjiniz veya enfeksiyonunuz olduğunda , vücudunuzdaki beyaz kan hücreleri histamin adı verilen bir kimyasal üretir. Ne yazık ki fazla üretilen histamin hapşırma, kaşıntı ve ateş gibi yan etkilere neden olabilir . Krager dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ısırgan otu yapraklarındaki iltihap önleyici bileşikler, alerji veya enfeksiyonlara bağlı olarak devam eden ateşi önlemede etkilidir. Bu özellikler, bireyler ateşin erken belirtilerini yaşarken ısırgan otlarını kullandıklarında elde edilir.

4. Egzama

Isırgan otu yapraklarının bir sonraki işlevi, kaşıntılı, kuru cilt ve kırmızı döküntüler şeklinde semptomlara neden olan bir cilt hastalığı olan egzamanın üstesinden gelmektir. Amerika Birleşik Devletleri Penn State Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından başlatılan bir araştırmaya dayanarak, ısırgan otu yaprakları egzama tedavisinde etkilidir. Isırgan Otunun Sağlığa Faydaları  Bu özellikler bitkisel ilaç ısırgan yaprakları ağızdan alınarak elde edilebilir. Ek olarak, etkilenen cilt bölgesine ısırgan yaprağı kremi sürülerek egzama da üstesinden gelinebilir.