Sivilceler neden oluşur, neler sivilce yapar

09.04.2022
26
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sivilceler neden oluşur, neler sivilce yapar
oy

SİVİLCE NEDEN ÇIKAR?

SİVİLCE NEDİR?

Günümüzde, özellikle gençlerde çok sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Ve çoğu zaman ihmal edilir. Bu hastalık ilk müdahale doğru yapılırsa kolayca tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ama geç kalındığı için çoğu zaman iz bırakan bir rahatsızlığa dönüşür.

Çoğu insanda geçmeyen ve iz bırakan sivilceler, depresyona ve özgüven eksikliğine sebep olur. Yüksek yağ barındıran bölgelerde daha fazla çıkar. Rengi siyah, yada beyaz noktacıklar halinde olabilir. Bazı sivilceler ağrıya sebep olur ki bunlar genelde, içinde iltihap barındıran sivilcelerdir.

SİVİLCELER NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Yağ bezeleri, kıl köklerinin içinde bulunur. Bezelerde bulunan kanallar tıkandığı vakit, sivilceler ortaya çıkmaya başlar. Yağ bezelerinden, bir madde salgılanır. Bu maddenin adına ise sebum denir. Sebum maddesi cildi korur, kıl kökünden dışarı çıkması ve cildi koruması gerekmektedir. Sivilceler neden oluşur, neler sivilce yapar Ancak dışarıya çıkamadığı zaman sivilceler gözükür.

Biriken bu maddeler, ölü hücrelerin dışarıya atılmasına engel olurlar. Ve bunun sonucunda tıkanıklık meydana gelir. Böyle bir ortamda bakterilerin çoğalması çok olağan bir durum dur. Çoğalan bakteriler ağrıya sebep verir. Daha fazla bekleyen sivilcelerde iltihap oluşur, ve içindeki akıntı dışa patlayarak, biriken yağlar dışarı atılır.

SİVİLCE NEDEN OLUŞUR

Sivilcelerin oluşmasında bir çok etken madde vardır. Ancak en bilinenleri şöyle sıralayabiliriz.

Kozmetik maddeler : makyaj yüzde ne kadar fazla kalırsa, cilde o kadar çok zarar verir. Cilt tıkanır ve tıkanan ciltteki bakteriler, yüzeyde kötü bir görüntü oluşturur.

Stres : sivilcenin çıkmasına sebep olan şeylerden bir diğeri ise aşırı stres yapmaktır. Birçok insan yaptıkları stresin sivilceye yol açtığını bilmez, lakin stres sivilce oluşumunda önemli bir role sahiptir.

Karaciğer yağlanması : kişinin yüzünde çıkan sivilceler, karaciğerde bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir. İlgili tahlilleri yaptırıp, sonuçlarını öğrenmek en iyi çözümlerden birisidir.

Güneş ışığı : güneş ışığının , yüzümüze de cildimize de faydaları saymakla bitmez. Ancak uzun süreli güneşe maruz kalmak, ciltte leke oluşmasına sebep olabilir. Güneşte kalıp terlemekte, aknelere bir diğer sebeptir.

Kirli eller : ellerimizi sık sık yıkamamız gerektiğini uzmanlar tarafından hep duyarız. Çünkü ellerimiz ile dokunduğumuz her yerdeki mikropları evimize kadar taşırız. Yüzümüze temas eden kirli eller sivilceye davetiye çıkarır.

HANGİ GIDALAR SİVİLCE YAPAR?

Yapılan araştırmalarda uzmanlar tarafımdan sivilcenin bir yiyeceğe bağlı olmadığını, tamamen alakasız bir konu olduğunu bildirmişlerdir. Sivilceler neden oluşur, neler sivilce yapar Ancak bazı araştırmacılar, alerjik ürünlerin ve fazla yağ içeren yiyeceklerin sivilceye neden olduklarını savunurlar. Yağlı yiyecekler sivilceyi tetikleyen en önemli şeylerden birisidir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.