Bırakma Avcılığı ve Oltaları

06.04.2022
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bırakma Avcılığı ve Oltaları
oy

Bırakma Avcılığı ve Oltaları Bırakma avcılığı benim en çok sevdiğim avcılık türlerinden biridir ve tamamen sürprizlerle doludur. Hemen hemen ne çıkacağını tahmin etmekle beraber asla kesin konuşamazsınız. Açık denizlerde yapılan bırakma avlarında 1-2 kiloluk ayak taşına bağlı bir 1.50’lik misina veya 3-4 mm’lik örme ipten oluşan beden bağlanır. Bunun 1 mt yukarısında 1 numara fırdöndü bağlanır öbür ucuna da beden yukarı kadar devam eder ve 5 lt’lik bir bidona boşluğu alınıp 1 metre kadar pay vererek bağlanır. Tabi şamandıra bidonu bağlanmadan evvel bir boncuk bedenden aşağı salınır ve fırdöndüye kadar iner ve başka bir fırdöndüye bağlı 1 metrelik 0. 60 lık beden ve 0/1, 0/2 numara iğneye ağız tarafından geçirilmiş ilerya (kefal) takılır. Kuyruğa gelen ikinci hırsız iğnesi kasa bağı yapıldıktan sonra misinedeki fırdöndünün ucu bedenden geçerek boncuğa kadar salınır balık hızla indikçe boncuğa ulaşır ve bidon bağlandıktan sonra takım hazır olur.

Bırakma Avcılığı

Bu takımdan genelde 3 adet hazırlanır ve 2-3 saatte bir kontrol edilir. Bu yöntem sandalı olanlar için açık denizde kullanacağı en iyi yöntemlerden biridir, iğne boyu ve köstek kalınlığı ile oynayarak takımı küçültüp büyüte bilirsiniz örneğin kalınlaştırarak Akya ve Kuzu avında kullanılır takım küçültülerek levreğe bırakma yapılır. Benim kullandığım bırakma yöntemi biraz daha farklı 2-8 metre aralarını kullanarak 1 – 1.5 metre uzunluğunda ip beden kullanıyorum ve 1 kg lık ağırlığa bağlı oluyor ve beden üstü ufak bir renksiz şamandıraya bağlı ve tamamen suyun içinde oluyor. Dalarak bırakıp dalarak çıkartıyorum ve yeri belli olmuyor özellikle grida avında çok iyi iş yapıyor.

Kayalık bölgede, işin püf noktası ise takımı balığın kayanın içine sokamayacağı ama yemi görebileceği mesafeye indiriyoruz.

Eğer balık yemi aldıktan sonra kaya altı yapmışsa o zaman zıpkın şişi ile yerinden alıyoruz balığı. Bu yöntemi her balıkçı kullanamayacağı için pek tavsiye etmiyorum, biraz zor bir stil fakat zıpkın kullanan arkadaşlar veya serbest dalış yapabilenler bu tekniği kullanabilir. Ben bu şekilde hatırı sayılır balıklar aldım.