Asyaya Gidildiğinde Yapılacak Yemek Tarifleri

06.04.2022
7
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Asyaya Gidildiğinde Yapılacak Yemek Tarifleri

Asyaya Gidildiğinde Yapılacak Yemek Tarifleri Asya kültürüne ait yemekler amerikanın keşfi ve yeni yolların bulunmasıyla beraber farklı ülkelere yayılmıştı. Her ülke ve her milletin farklı yemek kültürü vardır. Hiç kuşkusuz ki Asya mutfağı da dünyaca en beğenilen mutfaklar arasındadır. Özellikle Çin yemek kültürü günümüzde ülkemizde tercih edilen dünya mutfakları arasındadır. Bu mutfağa ait yemekler günümüzde tüketilen fast food yemeklere göre daha sağlıklı olduğu doğrudur.

 Asya Yemek Kültürünü Diğer Mutfaklardan Ayıran Özellikler

Asya mutfağı çoğunlukla sağlıklı gıdalardan oluşmaktadır. Asya’da gelişip diğer ülkelerde de yenilen birçok yemeğe sahiptir. Diğer mutfaklara kıyasla tüm dünya tarafından beğenilen lezzetlere sahiptir. Çoğu ülke de Çin mutfağına ait restoranlar vardır. Sadece yemek değil soslarıyla da Asya önemli bir değerdir.

 Asya Mutfağına Ait Yemekler

Asya yemekleri arasında en çok tercih edilen hiç şüphesiz sushidir. Somon, avakado, balık yumurtalı gibi birçok çeşitli bulunan sushi sadece Asya da değil dünyanın her tarafında yenilen yemeklerden biridir. Ülkemizde birçok sushi restoranları bulunmaktadır. Bunun dışında Asya’nın önemli baharatlarından olan köri ile yapılan körili tavuk yemeğidir.

Krema körü ile kızarmış tavuğun üstüne dökülerek yapılır. Bu yemeğin farklı çeşitleri de vardır ancak Tayland körisinin tadı hepsinden daha lezzetlidir. Yeni yeni keşfedilmeye başlanan soyanın besin değerleri oldukça yüksektir. Soya filizleri Çin’de yapılan önemli tatlardan biridir. Tavuk salatalı Asya mutfaklarının olmazsa olmazlarıdır.

Sağlık besin olan tavuk ve salata baharatlarla tatlandırılarak ve teriyaki sos eklenerek lezzetlendirilen, dünyanın pek çok yerinde yenilen bir yemektir. Noodle, Asya kültürünün Fast food anlayışını oluşturmaktadır. Asya ülkelerinin yemek kültürünü geniş tabaklarda çeşit çeşit sosla tüketilebilen noodle oluşturmaktadır. Bir diğer değerli lezzet ise ülkemizde ücreti yüksek olan Pekin Ördeğidir. Ördek yemeği denilince akla gelen ilk yemeklerden biridir.

Bu ismi almasının nedeni Pekin’de yetişen ördeklerle yapılmasıdır. Bir diğer farklı kılan özelliği ise farklı pişiriş yöntemidir. Asyaya Gidildiğinde Yapılacak Yemek Tarifleri Lezzetli uygun fiyatlı ve yapı kolay olan ramen ise Çin’de yapılan buğday unundan yapılmış noodle çeşitidir. Noodle benzer bir yemektir. Tat olarak da benzer bir aroması vardır. Başka bir tarif ise Miso çorbasıdır. Meşhur Miso çorbası içerisinde çeşitli baharatlar, pirinç, buğday içermektedir.