Ana Arı Neden Boyanır

06.04.2022
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Ana Arı Neden Boyanır
oy

Ana Arı Neden Boyanır Arı kovanında bulunan arı topluluğunun en önemli arısı, yumurta verme özelliği olan, arıların artmasını sağlayan ve arı kovanının sürekliliğini sağlayan en önemli arıya ana arı denir. Ana arı diğer adıyla kraliçe arı her kovan bir adet bulunur. Bazı anlarda iki tane de ana arı olabilmektedir ama mutlaka birbirini öldürür diğeri iktidarı ilan eder. Asla bir arı kovanında birden fazla ana arı olamaz. Bunun en önemli nedeni ise kendi geleceğini kendi arılarından olmasını istemesidir.

 Ana Arının Görevi Nedir?

Ana arı işçi arıların yaptığı görevlerin hiçbirini yerine getiremez. Ana Arı Neden Boyanır Çene kemiği yapısıyla balmumu hücrelerini yapmak için uygun bir yapıda ve şekilde değildir. Bacaklarında fırçamsı yapı ve çiçek tozu kesesini taşıyacak yapı yoktur. İşçi arıların polen sepetlerini oluşturan sert tüylerinden hiç biri kraliçe arıda mevcut değildir. Hiçbir iş yapmamasına ek olarak beslenmesi ve bakımı da genç işçi arılarca sağlanır. İşçi arılar da dişi arılardır fakat kovanda sadece bal yapma görevini almışlardır. Beslenme şekli işçi arıların yani dişi ağzına arı sütü vermesiyle gerçekleşir. Peteklerin altıgen şeklinin dekorasyon özelliğini de işçi arılar sağlamaktadır.

 Ana Arı Neden Boyanır?

Beş farklı renkten oluşan, ana arının rengini belirlenen boyama sistemi, ana arının genç mi yoksa yaşlı mı olduğu, kafasındaki boyanın renginden kolaylıkla anlayabilmemize yaramaktadır. Ana arı, bir arı topluluğunun hem geçmişi hem de geleceğidir; yani geçmişteki arıların anası o arıdır ve birkaç yıl sonra da arıların anası aynı arı olacaktır. 2 yıl kullanılan ana arı üçüncü yılına girerken mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

 Ana Arı Değişimi

Ana arı en fazla 2-3 yılda bir değiştirilmelidir. Bu değişim işlemi kovan sahibi tarafından yapılmalıdır. Ana Arı Neden Boyanır Ve bu işlemi kovanı açarak ana arıyı renginden bularak gerçekleştirir ve ana arıyı öldürür. Ana arının öldürülmesinin esas nedeni genç ve dinamik yeni bir ana arının oluşmasını sağlamaktır. Genç ve dinamik ana arılar, bal verimi yüksek olmakla beraber arı ölmesinin aynı şekilde önlemiş olursunuz. Ana arıyı öldürdükten sonra belli bir süre geçtikten sonra kovan içindeki arılar kendi arasında yeni kraliçe arıyı seçmektedirler ve döllenmeye çıkacak arı seçilmiş olur.