Gösteriş Merakının Modaya Olan Etkisi

18.05.2019
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Gösteriş Merakının Modaya Olan Etkisi

Gösteriş Merakının Modaya Olan Etkisi Yediğimiz yemekten tutun giydiğimiz çoraba kadar her şeyin daha albenili, daha göze çarpan ve ben buradayım diye bağıran olması gerekiyor. Yarattığımız topluluk bizlerden ibarettir. Her zaman ön planda olmak, tüm gözlerin üzerimizde olması kulağa hoş geliyor.

Gösteriş Merakının Modaya Olan Etkisi

Gösteriş ve Moda

Gösteriş için giydiğimiz, taktığımız, yediğimiz onlarca şey var. Gösteriş Merakının Modaya Olan Etkisi Gösterişli olanı almak istiyoruz çünkü biz ön planda olmak istiyoruz. Herkes bizim ne giydiğimize, ne taktığımıza baksın ve bununla anılalım istiyoruz. Gösterişe olan merak yadsınamaz bir gerçek. Bu durum söz konusu olunca da moda yeniden şekil alıyor. Yeni içerikler üretilmeye başlanıyor. Ürünler tüketicinin arz ve talebi doğrultusunda gerçekleşir. Moda ise artık bize yakışan değil ön plana çıkaran bir malzeme olarak görülüyor.

Yakışanı Değil Konuşulanı Giy

Markalar bizi yönlendiriyor bir bakıma. Giydiğin markaya göre de ön planda oluyorsun. Farklı hissetmek istiyorsun ve bunu kıyafetlerle, takılarla, ayakkabılarla tamamlıyorsun. Bu nedenle de göze çarpacak, kendini farklı hissettirecek ürünler üretilmeye başlanıyor. Artık rahatı aramıyoruz, artık rahatlığın yanı sıra farklılığı ve gösterişi arıyoruz.

Üç Kuruş Fazla Olsun Gösterişli Olsun

Gösterişli ürünler tercih ederek bir bakıma dışarıdan bakılan kimliğimizi oluşturuyoruz. Gösteriş artık bizim soyadımız gibi yaşıyoruz ve bunu insanlara yine biz gösteriş meraklısı insanlar empoze ediyoruz. Farklılık yaratmak ve dikkat çekmek amacıyla kullandığımız çoğu ürün ile belki de sadece kendimizi rezil ediyoruz. Fotoğraf çekebilmek için giyiniyor, yiyor ve içiyoruz. Kullandığımız çoğu ürün ile aslında kendimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Modayı biz yönlendiriyoruz. Sokak modası, gotik giyim, sofistike giyim, bohem tarz ve bir çok adını bilmediğimiz giyim tarzları…

Bunlar bizim dışarı vurmaya çalıştığımız gösteriş merakımızdan kaynaklıdır. Dış görünüşümüz ile konuşmadan benliğimizi anlatma çabamızı sergiliyoruz. Sevdiğimiz için giydiğimiz kıyafetler dolapta çürüyor, sevdiğimiz için okuduğumuz kitap rafta sadece popüler kültürün bizi öne çıkaracak olanını alıyoruz ve daha nice gösteriş uğruna harcadığımız benliğimiz var. Moda sadece gösteriş değildi tarzdı. Fakat artık sadece gösteriş o anın popülerliği üzerine kurulu. Desinler diye, görsünler diye, bilsinler diye modayı kullanıyoruz ve bu durumdan mutsuz değiliz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.