Eski Mısırda Ortaya Çıkan Kadın Modası

18.05.2019
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Eski Mısırda Ortaya Çıkan Kadın Modası

Eski Mısırda Ortaya Çıkan Kadın Modası Eski Mısır Modası hakkındaki en şaşırtıcı gerçek, 3000 yıllık bir süre içinde çok az değişmiş olmasıydı. Mısır modası, Mısır’da bulunan yetiştirilen ürünler tarafından belirlendi. Mısır’da pamuk yetiştirilmedi ve yünlü koyun yoktu. Mısır’da iklim sıcak ve kuruydu.

Eski Mısırda Ortaya Çıkan Kadın Modası

Eski Mısırlılar bu nedenle, hafif, serin, kısıtlayıcı olmayan ve rahat bir malzeme olan çamaşırları kullandılar. Keten kumaş, ya evde ya da tapınaklarda ya da kraliyet sarayı atölyelerinde üretilmiş olan ketenden yapılmıştır. Kaba, çul türü malzemeden en ince, neredeyse şeffaf beyaz ketene kadar farklı türde ketenler üretilmiştir. Moda, en zengin kadınlar tarafından giyilen keten kıyafetlerin şeffaf olmasıydı.

Mısır Modası – Renkler

Mısır modasında kullanılan renkler ağırlıklı olarak beyazdı. Sadece beyazın güneşte ve ısıda iyi bir renk olması değil, Eski Mısırda Ortaya Çıkan Kadın Modası beyaz rengi de saflığı simgeliyordu. Dekorasyon ve renk, özenle hazırlanmış ve renkli mücevherlerden peruklar ve makyajlarla birlikte geldi. Mavi ve kahverengi boyalar sadece erken dönemlerde ketenleri renklendirmek için kullanıldı.

Eski Mısır da Kadın Modası

Bir kadın elbisesi, ayak bileğine kadar dikdörtgen keten kumaştan yapıldı. Elbisenin yanları dikildi ve askılar, giysinin üst kenarına tutturuldu. Askılar daha sonra düğümlendi veya bir toka ile tutturuldu. Bazı elbiseler kısa kollu ya da kadınların omuzlarına kısa elbiseler takmışlardı. Desenli ve renkli tasmalar giyildiğinde ve tarz daha da karmaşıklaştıkça, Orta Krallık döneminde moda değişti.

Kadınlar için yeni Krallık modası, daha renkli ketenlerin modada kullanılmasına olanak sağlayan boya sabitleyicilerindeki gelişmeler nedeniyle değişti. Basit tüplü elbise kaldı fakat elbiseler, elbise üzerine giyilen detaylı bir pilili ve püsküllü elbise ile süslendi. Zengin Mısırlı kadınlar da elbiselerini nakışla süsledi, tüyler, İnce, neredeyse şeffaf ketenlere, vücutlarının bir kısmını kapsayan mücevher parçaları eşlik etti.

Giyimlerini Tamamlayan Parçalar

Usekh, omuzların ve sandığın yarısını saklayan büyük bir tasma idi. Göğüs, göğüsler arasındaki boşluğu maskeleyen göğsün üzerine takılan çok özenli bir takı parçasıydı; bu da sıklıkla şahinlerin ve bok böceklerinin şeklini aldı. Bazen moda, göğüslerin bile boyalı veya emaye edilmiş iki altın kap ile kaplandığını dikte etti. Mücevher altın ve gümüşten yapılmış ve değerli taşlar ve değerli taşlar ile kakma yapılmıştır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.