Zayıflatan  Yiyecekler

22.04.2022
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Zayıflatan  Yiyecekler

Zayıflatan  Yiyecekler Nelerdir


Bazı yiyecekler bizleri uzun zaman boyunca tok tuttukları için zayıflamamıza neden olurlar. Özellikle zayıflamak isteyen insanların yiyeceklerden uzak durduğunu biliyoruz. Aslında bazı yiyecekler zayıflamamıza yardımcı olmaktadır. Bu besinler şu şekildedir ;

Yumurta :

Yumurta, oldukça fazla protein içeren ve aynı zamanda besleyici bir besindir. Bütün bir yumurta vücudun üretemediği dokuz aminoasitin hepsini kapsıyor ve bu amino asitler hazımlandıktan sonra bağırsaklardaki isteği durdurarak hormonların salınmasını harekete geçiriyor.

Yulaf Ezmesi :

Yulaf ezmesi oldukça fazla lif içermesi nedeniyle ve çok fazla su çekme kapasitesinden ötürü tok tutma kuvveti oldukça fazla bir bütün tahıldır. Yulafta bulunan bazı çözünebilmekte olan lifler midede su çekerek gittikçe yoğunlaşıyor ve mide boşalmasını uzatarak uzun zaman tok kalmanıza neden oluyor.

 Az Yağlı Etler :

Tavuk, balık, et ve hindide çok fazla bir ölçüde bulunan ve tokluk müddeti en uzun makrobesin olan ghrelin ve GLP-1 vb. proteinler tokluk hormonları için büyük bir etki bırakıyor. Az yağlı tavuk, kırmızı et / göğüs eti ve balıklar fazla protein ve az yağ çeşitlerinden çok daha uzun müddet tok kalmanıza ve doymanızı hissettiriyor.

 Kurubaklagiller :

Bitkisel protein kaynakları olan mercimek, fasulye, nohut, börülce vb. kurubaklagiller tok olmanızda kuvvetli bir diyet unsurlarındandır. Zayıflatan  Yiyecekler Bununla birlikte diayanıklı nişasta çeşitleri sayesinde diğer karbonhidratlara oranla şekerin çok  daha yavaş bir şekilde dolaşıma katılmasına neden olurlar.

Sebzeler :

Özellikle maydanoz, ıspanak, roka, lahana vb. sebzeler oldukça fazla su ve posa içermektedirler. Hacimce oldukça fazla ve düşük bir enerjiye sahip olan bu sebzeler zayıflamanıza katkıda bulunup tok olmanızı sağlarlar. Bununla birlikte sebzeleri tüketip çiğneyerek oldukça zaman harcıyorsununuz bu sebeple yeme vaktiniz uzuyor ve çok daha uzun sürede çok daha az kalori alıyorsunuz ve daha fazla doymuş gibi hissediyorsunuz.

Bazı Meyveler :

Meyveler fazla miktarda posa ve su  bulundurdukları için benzer kaloride meyve suyu veya tatlılara istinaden midede daha fazla yere sahip oluyorlar  ve doygun bir hazza yardımcı oluyorlar. Özellikle de elma, portakal ve ananasın  doygunlukları çok yüksekdir. Elmayı yıkayıp kabuğuyla, portakalıda  kabuğunu çok ince soyduktan sonra altındaki bembeyaz olan posasınıda tüketerek çok fazla posa alıp daha uzun müddet tok kalabilirsiniz.

Lor Peyniri :

Lor peyniri yağ oranı ve enerjisi düşük , protein bakımından ise fazlasıyla yüksek bir peynir çeşididir. Lor peyniri çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Zayıflatan  Yiyecekler Çok fazla protein çeşidi sayesinde oldukça fazla bir süre tok kalmanıza ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olmaktadır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.